Stroke utáni regeneráció: 6 agyserkentő ami segíthet

A stroke utáni érzelmi és pszichés felépülés támogatásában több vitamin, ásványi anyag és agyserkentő (nootropikum) szedése segíthet. Ezek a szerek a stroke után esetlegesen kialakuló negatív mentális szövődmények enyhítését szolgálják, az agyi funkciók serkentése és támogatása által, de vegyük sorra pontosan melyek is ezek és hogyan  segítenek.

Vitaminok és ásványi anyagok a stroke utáni regenerációhoz

B-vitaminok

A B-vitaminok különösen fontosak stroke után, mert támogatják az idegrendszer regenerációját, segítik a sejtanyagcserét, és hozzájárulnak a homocisztein szint csökkentéséhez.  A magas homocisztein szint növelheti az újabb stroke kockázatát. Nézzük részletesen, melyik B-vitamin miért hasznos a stroke utáni felépülés során:

B1-vitamin (Tiamin):

  • Az agyi anyagcserében és az idegsejtek működésében kulcsszerepet játszik.
  • Támogatja az ATP (energia) termelést, amely az agysejtek számára létfontosságú.
  • Segíthet a stroke utáni fáradtság és memóriazavarok enyhítésében.

Stroke után ajánlott adag: 10-100 mg/nap

B3-vitamin (Niacin):

  • Segít helyreállítani az agyban a vérellátást, elősegítheti az új vérerek képződését (angiogenezis).
  • Fokozza a kognitív funkciókat és a memória javulását.
  • Gyulladáscsökkentő hatású, ami segíthet az agyi regenerációban.
  • Támogatja az agyi plaszticitást, vagyis az agy alkalmazkodóképességét stroke után.

Stroke után ajánlott adag: 15-50 mg/nap

B9-vitamin (Folsav):

  • Fontos szerepet játszik a DNS-szintézisben és az agysejtek regenerációjában.
  • Segíthet a stroke utáni memóriazavarok és kognitív hanyatlás mérséklésében.

Stroke után ajánlott adag: 400-800 mcg/nap (az orvos iránymutatása szerint).

B12-vitamin (Kobalamin):

  • Védi a mielinhüvelyt, amely az idegsejteket körülvevő védőréteg, és segíti a gyors idegi jelátvitelt.
  • Javítja a kognitív funkciókat, különösen a memóriát és a koncentrációt.
  • Szintén csökkenti a homocisztein szintet, ezzel támogatva a stroke utáni érrendszeri egészséget.
  • Hiánya esetén növekedhet a neuropátia és a demencia kockázata.

Stroke után ajánlott adag: 500-1000 mcg/nap (orvosi felügyelettel, mert a felszívódása egyéni lehet). Ha stroke után szeretnénk B-vitaminokat szedni, érdemes egy B-komplex készítményt választani, amely tartalmazza a szükséges vitaminokat a megfelelő arányban.

A B-vitaminok vérhígító gyógyszerek szedése mellett is adhatók.

D-vitamin

Stroke után különösen fontos a megfelelő D-vitamin szint, mert segíthet az agy regenerációjában és az újabb stroke kockázatának csökkentésében.

Neuroprotektív hatása azzal magyarázható, hogy a D-vitamin védi az idegsejteket az oxidatív stressztől és a gyulladásoktól, amelyek a stroke után károsíthatják az agyat.
Fontos szerepe van az idegsejtek helyreállításában, azaz elősegíti az idegsejtek növekedését és regenerációját azáltal, hogy fokozza az idegi növekedési faktorok (NGF, BDNF) termelését.
Emelett, a  D-vitamin a neurotranszmitterek szabályozásában is részt vesz, segíti a dopamin és szerotonin egyensúlyát, amelyek fontosak a kognitív funkciók és a hangulat szabályozásában.

Stroke után az agyban gyulladásos folyamatok indulnak el, amelyek károsíthatják az idegszöveteket. A D-vitamin csökkentheti az olyan gyulladásos faktorokat, mint a TNF-α és az IL-6, amelyek ronthatják a felépülést.

D-vitamin adagok felnőtteknek általánosan:

1000-2000 NE (nemzetközi egység) naponta

  • Ha súlyos hiány áll fenn, az orvos 4000-5000 NE/nap adagolást is javasolhat átmenetileg.

Fontos! Érdemes vérvizsgálattal ellenőrizni a D-vitamin szintet (25-(OH)-D teszt).

Ha a beteg vérhígítót szed, orvosi konzultáció szükséges, mert a D-vitamin befolyásolhatja a kalciumháztartást és az érrendszeri állapotot.

C-vitamin

A C-vitamin egy erős antioxidáns, amely semlegesíti a szabad gyököket, és védi az agysejteket a további károsodástól. A C-vitamin elősegíti a neurális regenerációt, vagyis az idegsejtek helyreállítását és az új idegi kapcsolatok (szinapszisok) kialakulását.

A C-vitamin gyulladáscsökkentő hatású, és segíthet csökkenteni a trombózis kialakulásának esélyét azáltal, hogy javítja a vérkeringést és az érfalak rugalmasságát. Ez különösen fontos, ha a beteg véralvadásgátlót szed, mert a C-vitamin segíthet optimalizálni a vérkeringést anélkül, hogy befolyásolná a vérhígító hatását.

C-vitamin adagok felnőtteknek általánosan:

  • 200-500 mg/nap (élelmiszerből és kiegészítőkből együtt).
  • Akut stroke után, vagy ha az orvos javasolja, akár 1000 mg/nap is biztonságosan szedhető.

Fontos! A túlzott (4000 mg feletti) C-vitamin bevitel vesekő kialakulásához vezethet, ezért érdemes az orvosi ajánlásokat követni. Vérhígítót szedő betegek számára a C-vitamin biztonságosnak tekinthető..

E-vitamin

Az E-vitamin szintén erős antioxidáns, csökkentve az agyi sejtkárosodás mértékét. Fokozza az idegsejtek regenerálódását, ami elősegítheti a mozgás és a memória helyreállítását stroke után. Megakadályozza az LDL-koleszterin oxidációját, amely hozzájárulhat az érelmeszesedéshez, tehát csökkenti az érelmeszesedést és javítja a vérkeringést. Tágítja az ereket, javítva az agy oxigénellátását.

E-vitamin adagja felnőtteknek általánosan:

  • 15-30 mg/nap (élelmiszerekből és kiegészítőkből együtt).

Fontos! Ha a beteg vérhígítót szed, a túlzott (>400 mg/nap) E-vitamin bevitel kerülendő, mert fokozhatja a vérzés kockázatát.

Koenzim Q10

A Koenzim-Q10, mint vitaminszerű anyag segíti az agysejtek energiatermelését, támogatja a szív- és érrendszeri egészséget. A Koenzim Q10  egy erős antioxidáns és sejtszintű energiaszabályozó, amely támogatja az agy regenerációját stroke után.

Általánosan ajánlott napi adag stroke után:

  • 100-200 mg/nap (fenntartó dózis)
  • Súlyosabb esetekben, intenzív regenerációhoz: 200-400 mg/nap
  • Maximális biztonságos dózis: 600 mg/nap (orvosi felügyelettel)

Fontos! A Co-Q10 zsírban oldódik, ezért étkezés közben érdemes bevenni a jobb felszívódás érdekében. A liposzómás vagy ubiquinol forma jobban hasznosul, mint a hagyományos ubiquinon. Ha a beteg vérhígítót szed (pl. Warfarin, Eliquis), a CoQ10 csökkentheti annak hatását, ezért orvosi konzultáció szükséges!

Magnézium

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag az idegrendszer, az izmok és az érrendszer számára. A magnézium részt vesz a GABA (gamma-amino-vajsav) és a glutamát szabályozásában, amelyek fontos szerepet játszanak a memória, a tanulás és az idegi regeneráció szempontjából. Csökkentheti a stroke utáni ingerlékenységet és szorongást, valamint segíthet az alvásproblémák enyhítésében. Stroke után előfordulhatnak izommerevségek vagy görcsök, amelyeket a magnézium segíthet csökkenteni az izmok ellazításával. Javítja a keringést és csökkenti a vérnyomást.

  • Adható vérhígító mellett? Igen.

Adagja felnőtteknek általánosan:

  • Nőknek: 310-400 mg/nap
  • Férfiaknak: 400-500 mg/nap
  • Stroke utáni fokozott szükséglet esetén: akár 500-600 mg/nap (orvosi jóváhagyás mellett)

Fontos! Nagy dózisban (>600 mg) bizonyos magnézium sók szedése hashajtó hatású lehet, ezért érdemes több kisebb adagban bevinni.

Cink és szelén

A cink és szelén fontos antioxidáns ásványi anyagok, mert hozzájárulnak az idegsejtek védelméhez és a gyulladás csökkentéséhez. Javítják az immunrendszer működését és csökkentik a stroke utáni fertőzések kockázatát.

Cink ajánlott napi adag stroke után:

  • Általános fenntartó adag: 10-15 mg/nap
  • Fokozott szükséglet esetén: 25-40 mg/nap (rövid ideig, orvosi ellenőrzéssel)
  • Maximális biztonságos dózis: 40 mg/nap (hosszú távon 25 mg/nap alatt maradjon)

Fontos! Túlzott cinkbevitel (50 mg felett) csökkentheti a réz felszívódását, ami vérszegénységhez vezethet. Jobban felszívódó formák: cink-citrát, cink-glükonát, cink-pikolinát. Kerülni kell az egyidejű vastartalmú kiegészítőkkel való szedést, mert akadályozhatják egymás felszívódását.

Szelén ajánlott napi adag stroke után:

  • Általános fenntartó adag: 50-100 mcg/nap
  • Fokozott szükséglet esetén: 100-200 mcg/nap (rövid ideig, orvosi jóváhagyással)
  • Adható vérhígító mellett? Igen.

Omega-3 zsírsavak (halolaj, krillolaj)

Az omega-3 védi az idegsejteket az oxidatív stressztől és a gyulladásos károsodásoktól. Segíti az idegsejtek regenerálódását azáltal, hogy fokozza az idegsejtek membránjának rugalmasságát, így segíti az új kapcsolatok kialakulását és a stroke utáni felépülést.
Elősegíti az agyi plaszticitást: ez azt jelenti, hogy az agy képes új idegi kapcsolatok kialakítására, ami a stroke után létfontosságú a mozgás és a beszéd helyreállításához.

Az omega-3 bevitel javítja a memóriát és a kognitív funkciókat. Az omega-3 hiánya összefüggésben áll a kognitív hanyatlással, míg pótlása javíthatja a gondolkodást és a memóriát stroke után.

Fontos! Ha a beteg vérhígítót szed (pl. Warfarin, Aspirin, Eliquis), az omega-3 enyhe vérhígító hatását figyelembe kell venni! Mindig orvosi konzultáció szükséges, hogy elkerüljék a túlzott véralvadásgátlást.

Általánosan ajánlott napi adag stroke után:

  • EPA (eikozapentaénsav) + DHA (dokozahexaénsav): 1000-2000 mg/nap
  • Súlyosabb esetekben vagy orvosi ajánlással: 3000-4000 mg/nap
  • Omega-3 és vérhígítók (pl. Aspirin, Warfarin, Eliquis): Max. 1000 mg/nap, és orvosi ellenőrzés szükséges, mert az omega-3 enyhe vérhígító hatású, amely növelheti a vérzés kockázatát.

A stroke utáni felépülésben mind az EPA, mind a DHA fontos szerepet játszik, de különböző mechanizmusokon keresztül: az EPA főként az érfalvédelem, gyulladáscsökkentés, vérkeringés javítása által, míg a DHA az agysejtek regenerációja, memória, kognitív funkciók támogatásával.

Ajánlott EPA:DHA arány stroke után: 1:2 arányban érdemes szedni (pl. 500 mg EPA + 1000 mg DHA naponta). Ha az érfalak védelme a fő cél, akkor több EPA-ra van szükség, Ha az agyi regeneráció és memória támogatása a fő cél, akkor több DHA javasolt. Az omega-3 zsírsavakat étkezés közben érdemes bevenni, mert így jobban felszívódnak.

Agyserkentők (Nootropikumok) stroke után

Ginkgo biloba

A Ginkgo biloba az egyik legismertebb gyógynövény az agyi vérkeringés javítására, a memória támogatására és az idegsejtek védelmére. Stroke után különösen hasznos lehet, mert fokozza az agyi oxigénellátást, segít megelőzni a vérrögképződést, és támogatja a kognitív funkciók helyreállítását.

A Ginkgo tágítja az ereket, javítja az agyba irányuló véráramlást, így támogathatja a sérült idegsejtek regenerációját. Segíti az új idegi kapcsolatok (szinapszisok) kialakulását, ami javíthatja a beszédet, a memóriát és a koncentrációt stroke után. A stroke után gyakran jelentkezhetnek egyensúlyzavarok és szédülés, amelyeket a Ginkgo biloba csökkenthet, mivel javítja az agy vérkeringését és a belső fül vérellátását.

Általánosan ajánlott adag:

  • 120-240 mg/nap (standardizált kivonat esetén)
  • 2 részletben érdemes bevenni (pl. reggel és délután), mert serkentő hatású lehet

Maximális adag:

  • 300 mg/nap (orvosi felügyelettel, súlyosabb kognitív problémák esetén)

Fontos! Vérhígítót szedő betegek számára az orvosi konzultáció elengedhetetlen!
Vérzékenység esetén nem ajánlott!
Műtét előtt legalább 1-2 héttel abba kell hagyni a szedését, mert befolyásolja a véralvadást!

Bacopa monnieri

A Bacopa monnieri, más néven Brahmi, egy hagyományos ájurvédikus gyógynövény, amelyet évszázadok óta használnak az agyi funkciók javítására és a kognitív képességek támogatására. A benne található bacozidok védik az agysejteket az oxidatív stressztől, csökkentve a további károsodás esélyét.Fő hatásai: neuroprotektív, gyulladáscsökkentő, hangulatjavító és stresszcsökkentő.

A Bacopa monnieri elősegíti az idegsejtek képződését, regenerálódását és növekedését. Fokozza az agyi véráramlást, gátolja a gyulladást okozó citokinek felszabadulását, blokkolja a gyulladásban részt vevő enzimeket. Ugyanakkor támogatja a neurotranszmitterek, például az acetilkolin és a dopamin termelődését, valamint elősegíti az idegsejtek közötti információátadást.

Ajánlott adagolás

  • Napi 300-600 mg standardizált Bacopa monnieri kivonat, több részletben bevéve
  • Adható vérhígító mellett? Igen.

Citikolin (CDP-choline)

A citikolin az egyik legjobb természetes agyserkentő és idegrendszervédő, támogatja az agysejtek regenerációját, javítja a memória funkciót és a szóbeli képességet. Két fontos biológiai molekula termélését fokozza: a foszfatidilkolin termelését, amely az agysejtek membránjának egyik fő építőeleme. A másik molekula az acetilkolin nevű neurotranszmitter, amely az ingerületátvitelben játszik fontos szerepet.

  • Adható vérhígító mellett? Igen.

Ajánlott adag stroke után

  • 500-1000 mg/nap (orvosi konzultációval)
  • Súlyosabb esetekben: akár 2000 mg/nap, több részletben szedve

Fontos! Éhgyomorra vagy étkezés közben is bevehető. Hosszú távon is biztonságos, mellékhatásai ritkák.

 Acetil-L-karnitin

Az Acetil-L-karnitin (ALC) egy aminosav-származék, amely támogatja az agyi energiatermelést, az idegsejtek regenerációját és a kognitív funkciókat stroke után. Növeli a mitokondriumok hatékonyságát, ami segíthet a fáradtság és agyi köd csökkentésében. Javítja a vérkeringést és csökkenti a gyulladást, ezáltal segíthet az agy oxigénellátásának növelésében.

Ajánlott adag stroke után:

  • 500-2000 mg/nap (orvosi konzultációval)
  • 2 részletben érdemes bevenni (pl. reggel és délután), mert enyhén energizáló hatású lehet

Fontos! Éhgyomorra vagy étkezés előtt ajánlott bevenni a jobb felszívódás érdekében. Hosszú távon biztonságos, mellékhatásai ritkák.

  • Az acetil-karnitin vérhígító terápia mellett is adható.

 L-teanin

A zöld teából származó L-teanin csökkenti a stresszt, javítja a fókuszt és az alvást. Stroke után segíthet kiegyensúlyozni a stressz okozta vérnyomás-ingadozást. Védi az idegsejteket az oxidatív károsodástól.

Ajánlott adag stroke után:

  • 100-400 mg/nap (orvosi konzultációval)
  • Reggel és/vagy este bevehető, attól függően, hogy inkább nyugtató vagy koncentrációfokozó hatást szeretnél

Fontos! Nem altató, de segíthet a relaxációban és a jobb alvásban. Nem okoz álmosságot napközben, mert egyensúlyban tartja az idegrendszert.

 Az L-teanin vérhígító kezelés mellett szedhető.

 Foszfatidil-szerin

A foszfatidil-szerin egy természetes foszfolipid, amely az agysejtek membránjának fontos alkotóeleme. Szerepe van az idegsejtek közötti kommunikációban és az agyműködés támogatásában.

Fő hatásai: az idegsejtek védelme, a memória koncentráció javítása, a depresszió és szorongás csökkentése. A foszfatidil-szerin szintje az életkor előrehaladtával csökken, ezért pótlása különösen idősebb korban lehet hasznos.

Ajánlott adagolás: Napi 300-400 mg, több részletben bevéve.

  • A foszfatidil szerin vérhígító gyógyszerek mellett adható.

Életmódbeli támogatás stroke után

A fennt említett vitaminok, ásványi anyagok és agyműködést serkentők pozitív hatása mellett elengedhetetlen az életmódbeli változtatások bevezetése is, amelyek az egészséges életmód alapját képezik. A fizioterápia és mozgás, mint az aktív rehabilitáció módjai segítik az agy új kapcsolatainak kialakulását.
Az egészséges étrend, a megfelelő hidratálás, a kellő pihenés és alvás is az agy regenerációját nagymértékben segíti.
A mentális stimulációhoz keresztrejtvények, olvasás, memóriajátékok bevetését választhatjuk, ezek segíthetnek az agy újrahuzalozásában.

2013-ban diplomázott mint gyógyszerész, érdekli a gyógyítás minden formája, legyen az gyógynövény vagy gyógyszer alapú. Célja, hogy segítse a páciensek gyógyulását és tájékoztassa az olvasókat a legfrissebb információkkal a portálon. Bövebben ITT.