10 Gyógynövény Fejfájás és Migrén kezelésében

Mindenkinek volt már fejfájása az élete során, de néhányan közülünk migrénnel is küzdenek. A fájdalom néha olyan erős lehet, hogy megnehezíti a mindennapi tevékenységek elvégzését. A gyógynövények fejfájásra való alkalmazása sok vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszer mellékhatásait mellőzi, és természetes volta miatt sokak számára jelent kedvező megoldást.

Hogyan segít a gyógynövény fejfájás csökkentésében?

Bizonyára nem újdonság, hogy a természet adta gyógynövények számos egészségügyi problémát képesek enyhíteni vagy akár megoldani. De valójában, mitől olyan hatékony a gyógynövény fejfájás és a migrén tüneteinek kezelésében? Lássuk, mi rejlik a természetes gyógymódok biokémiai titkaiba.

Fájdalomcsillapító hatás: Sok gyógynövény természetes fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik . Ezek a növények olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek képesek blokkolni a fájdalom jelének továbbítását az agyig, ami csökkenti az észlelt fájdalmat.

Gyulladáscsökkentő hatás: A fejfájás és a migrén egyes formái gyulladással járnak, amely súlyosbíthatja a fájdalmat. Egyes gyógynövények antiinflamatorikusak,  azaz gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, , amelyek segítenek csökkenteni a fejfájást okozó gyulladást.

A hatékony gyógynövények listája a fejfájás és migrén ellen

Az alábbiakban részletesebben is bemutatjuk ezeket a gyógynövényeket, és hogy hogyan használhatók fel a fejfájás enyhítése érdekében. Emellett tanácsot adunk arra is, hogyan illeszthetők be ezek a természetes gyógymódok a mindennapi rutinba.

A következő gyógynövények nemcsak természetesek, de bizonyítottan hatékonyak a fejfájás és migrén tüneteinek enyhítésében:

Gyógynövény fejfájás
forrás: elements.envato.com (Őszi margitvirág)
  1. Őszi margitvirág, morzsika ( anyanövény- Tanacetum parthenium/Chrysanthemum partenium):Az őszi margitvirág, ismertebb nevén morzsika hatásos lehet a fejfájás és a migrén kezelésében, hisz egy egyszerű házi módszerrel alkalmazva több olyan vegyületet tartalmaz, melyek segíthetnek enyhíteni a fájdalmat. A növényben található partenolid nevű vegyület a gyulladásos mediátorok azaz prosztaglandin termelődést szabályozza, ami a migrénes állapotok előtörését okozza. Továbbá, a margitvirág illóolajokat, szeszkviterpén lakotonokat, flavonoidokat és fenolos vegyületeket is tartalmaz, amelyek antioxidáns hatással bírnak, segítve a testet a gyulladásos folyamatok elleni harcban. Menstruációs problémák és ezalatt az időszak alatt fellépő fejfájás enyhítésére, bizonyítottan a migrénes fejfájások csillapításában is hatékony. Felhasználási formája: a fájdalom csillapítását akár 2-3 friss levél elfogyasztása (akár salátába, szendvicsbe) is segíti, de tea vagy étrendkiegészítő formájában is kapható.
  2. Vörös acsalapú (anyanövény- Petasites hybridus):  Fő hatóanyaga a petasin, ami képes gátolni azokat a gyulladáskeltő anyagokat, amelyek a fejfájás kialakulásának hátterében állnak. Emellett jótékonyan hat az idegrendszerre is, mivel hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a relaxáció elősegítéséhez. Nemcsak teaként fogyasztható, hanem kapszula formájában is beszerezhető. A teát a növény leveleinek forrázatából készíthetjük, melyet naponta akár többször is fogyaszthatunk a tünetek enyhítésére. A kapszulák adagolása függ az egyéni toleranciától és a tünetek súlyosságától. Minden esetben érdemes szakember tanácsát kérni a pontos adagolás és a hosszabb távú használat előtt.

    Gyógynövény fejfájás
    Forrás: elements.envato.com (Kurkuma)

  3. Kurkuma (Curcuma longa): A kurkumin, a kurkuma növény hatóanyaga, ismert anti-inflammatorikus és antioxidáns tulajdonságairól. Ezek a tulajdonságok segíthetnek enyhíteni a fejfájást és a migrént, mivel segíthetnek a szervezetben található gyulladáscsökkentő anyagok termelésében, illetve a szabad gyökök által okozott károk megakadályozásában.Tudni illik, a kurkuma nem csupán fűszerként használatos. Ahhoz, hogy enyhe, nyugtató ízét élvezhessük, hozzáadhatunk egy csipetnyit a teánkhoz egy kevés méz és citrom mellett, a jótékony hatásait is kiaknázhatjuk. A kirkuma latte, vagyis a “golden milk” egy másik finom és egészséges módja a kurkuma beépítésének az étrendbe. Egy csésze meleg növényi tejben elkeverhetünk egy teáskanál kurkumát, valamint kardamomot, fahéjat és gyömbért ízlés szerint. Ez az ital nemcsak az ízlelőbimbókat kényezteti, hanem a fejfájás enyhítésében is segíthet.
  4. Fehér fűzfa kérge (Salix alba): A fehér fűzfa kéregben található a szalicin nevű vegyület, amely az aszpirin elődje, egy természetes fájdalomcsillapító. A szalicin a szervezetben szalicilsavvá alakul, mely hatékonyan csillapítja a fejfájást és megkönnyíti a vér áramlását.Ezt a gyógynövényt felhasználhatjuk  teaként, infúzióként, vagy kapszula formában is. Tea készítéséhez egy evőkanál aprított fűzfa kéregre lesz szükség, amit leforrázunk és hagyunk ázni 10-15 percig. Az így elkészült tea fogyasztása segítheti a fejfájás enyhítésében.Fontos, hogy a fűzfa kéreg fogyasztása esetén a mennyiséget mindig az ajánlott dózison belül tartsuk, mivel túlzott fogyasztása mellékhatásokhoz, például gyomorégéshez vezethet.
  5. Menta : eukaliptusz/ mentol/ borsmentaolaj. Az eukaliptusz és a menta illóolajai ugyancsak enyhítik a fejfájást, mivel erős fájdalomcsillapító hatóanyagokat, például mentolt tartalmaznak. A mentol hűsít, oldja a görcsöket, segíti a vérkeringést. Fejfájásra való külsőleges alkalmazási módja lehet  a következő: a menta illóolaj halántékon, fülcimpákon vagy a homlokon való gyengéd bemasszírozása, ezzel helyileg csillapítva a fájdalmat.

    Gyógynövény fejfájás
    Forrás: elements.envato.com (Koriander )

  6. Koriander (Coriandrum sativum): A koriander híres esszenciális olajainak gazdagságáról, különösen a linalool, borneol, cineol, pinének és terpineolok, melyek nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól ismertek. Ezek a hatóanyagok segítenek csökkenteni a fejfájást, valamint a migrén megelőzésében játszhatnak szerepet.A koriandert számos módon fel lehet használni, hogy a fejfájás és a migrén enyhítésére. Egyik népszerű módja például az, ha serpenyőben pár percig pirítjuk a koriander magokat, majd ugyanebben a serpenyőben forraljuk fel őket egy pohár vízzel. Ezt a folyadékot le kell szűrni, majd miután kihűlt, napi háromszor kell fogyasztani 1-2 teáskanállal.Másik alternatívaként, érdemes lehet megpróbálni a koriander illóolaját is. Az illóolaj segíti a pihenést, a mentális fókuszt és energiát, szellemi támogatást nyújt. Ezt a fajta olajat hígitva közvetlenül a halántékra és a homlokra dörzsölve, vagy egy aroma diffúzorban párologtatva használhatjuk, ami segíthet a fejfájás csillapításában.

    Gyógynövény fejfájás
    Forrás: elements.envato.com (Rosa damascena)

  7. Damaszkuszi rózsa (Rosa x damascena): A damaszkuszi rózsa gyógyhatásait több tudományos kutatás is alátámasztja. A benne található geraniol, citronellol, nerol főként ellenálló, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatásairól híres. Fejfájás és migrén esetén a benne található esszenciális olajok úgy hatnak, mintha természetes fájdalomcsillapítók lennének. Ezek az olajok serkentik az endorfin és a szerotonin termelést, amelyek jól ismert hangulatjavító és fájdalomcsillapító hatású vegyületek.A damaszkuszi rózsa felhasználási formái igen széleskörűek. Lehetőség van például rózsaolajat párologtatni, amely segíthet a fejfájás és migrén tüneteinek enyhítésében. Teát is készíthetünk a rózsa szirmokból, amely szintén enyhíti a fájdalmat. Továbbá, az alkalmazása nem korlátozódik kizárólag belső használatra. A damaszkuszi rózsa olaját külsőleg is alkalmazhatjuk, például a halántékra való bedörzsölés formájában, ami szintén segíthet a fejfájás tüneteinek enyhítésében.
  8. Kamilla (Matricaria recutita): a kamilla gyógynövény hasznos része a virágzata és illóolaja. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drogként a kamillaolaj (Matricariae Aetheroleum, Chamomillae Aetheroleum), kamilla folyékony kivonata (Matricariae extractum fluidum) és a kamillavirágzat (Matricariae flos) szerepel. Hatóanyagai a matricin, biszabolol, kumarinszármazékok és flavonoidok mint az apigenin, luteolin. Az egyik leggyakoribb felhasználási forma a kamillatea, ami nem csak ízletes, de az agyban található bizonyos receptorok aktiválásán keresztül segíti a fájdalom csillapítását. Kívül-belül alkalmazható: főzet vagy illóolaj formájában is használható, például fürdővízhez adva, vagy akár közvetlenül a homlokra dörzsölve enyhítheti az erős fejfájást.
  9. Levendula (Lavandula angustifolia):  esszenciális olajai bizonyítottan csillapítják a szervezetben található gyulladásokat, a feszültség és stressz okozta fejfájást. A levendula innen kapja nyugtató és fájdalomcsillapító hatását.A levendula olajat inhalálás útján is alkalmazhatjuk a fejfájás csökkentésére. Egy-egy cseppet cseppentsünk forró vizbe vagy párologtatóba, majd a gőzök belélegzése által, enyhülhet a fejfájás vagy a migrén. Levendulateát is ihatunk naponta két csészét, hogy enyhítsük a fejfájás tüneteit.Közvetelenül a homlokra kenve a levendulaolajat enyhe nyugtató hatása miatt is használják a fejfájás kezelésére.Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a túlzott levendulaolaj-használat allergiás reakciót válthat ki. Első alkalommal kisebb mennyiségekkel  kísérletezzünk, hogy elkerüljük az esetleges nemkívánatos mellékhatásokat.
  10. Orvosi zsálya (Salvia officinalis): A növényben található hatóanyagok, többek között a rozmaringsav és a cineol, segítenek csökkenteni az agyi erek feszültségét és gyulladását, ami enyhe, nyugtató hatással bír. Különféle formákban alkalmazható fejfájás csillapítására. Elsősorban tea vagy tisztított kivonat formájában kerül felhasználásra. A teát rendszerint naponta egyszer vagy kétszer ajánlott fogyasztani, a böjt előtti órákban, hogy a növény a legjobban fejthesse ki hatását. Az orvosi zsálya teája nem csupán a fejfájás ellen, hanem számos más egészségügyi probléma, mint például az emésztési problémák kezelésére is használható.  Az orvosi zsálya kivonata, amit gyakran alkalmaznak aromaterápiában, használható masszázs olajként is. Ezt a módszert elsősorban húzó, görcsös fejfájás esetén javasolják, ahol a fej-, nyak- és vállizmok ellazítása segít a fájdalom enyhítésében. Túlzott használata mellékhatásokat okozhat, mint például szájszárazság vagy emésztési zavarok. Mindig kövessük az ajánlott adagolási irányelveket és konzultáljunk egészségügyi szakemberrel használatuk előtt.

A szakértők szerint a szervezetünknek időre van szüksége a természetes gyógymódokhoz való alkalmazkodáshoz. Ebből kifolyólag tanácsos ezeket a gyógynövényeket rendszeresen használni a legjobb eredmények érdekében.

Mennyi ideig alkalmazhatók a gyógynövények a fejfájás kezelésében?

Nem létezik egyértelmű válasz arra, hogy mennyi ideig alkalmazhatók a gyógynövények a fejfájás kezelésében. Valójában, ez nagyban függ az egyén tüneteitől, az adott gyógynövénytől és a fejfájás típusától. Az egyes gyógynövények hatása azonnali lehet, míg másoknak hosszabb ideig tart a hatásuk. Tartós tünetek esetén javasolt orvoshoz fordulni.

Például, a kamilla és a borsmentaolaj azonnali enyhülést nyújthat, míg az acsalapú vagy a fűzfakéreg hatása lassabb lehet. Ezenkívül fontos, hogy a gyógynövények nem helyettesítik a hagyományos orvosi kezeléseket, enyhébb esetekben önmagukban vagy ezek mellett kiegészítésként használhatók. Mindig egyeztessünk orvosunkkal, mielőtt új kezelést kezdenénk.

 Források

  1. Michael Castleman – Gyógynövényenciklopédia
  2. Csupor Dezső, Szendrei Kálmán- Gyógynövénytár
  3. Prof. dr. Petri Gizella – Gyógynövények és készítménywek a terápiában
  4. Ingrid és Peter Schönfelder- Gyógynövényhatározó
  5. A Review on Medicinal Plants Used in the Management of Headache in Africa
  6. Headache types and medicinal plants for treatment 
2013-ban diplomázott mint gyógyszerész, érdekli a gyógyítás minden formája, legyen az gyógynövény vagy gyógyszer alapú. Célja, hogy segítse a páciensek gyógyulását és tájékoztassa az olvasókat a legfrissebb információkkal a portálon. Bövebben ITT.