A szív- és érrendszer karbantartása és védelme az egészséges életmód szerves részét képezi. A szív- és érrendszeri megbetegedések, mint például a magas vérnyomás, komoly egészségügyi veszélyeket jelenthetnek. Az ilyen típusú problémák kezelésében is jól szolgálhatnak a vérnyomás csökkentő gyógynövények, amelyek természetes módon támogathatják a szív egészségét. Ez a cikk bemutatja azokat a gyógynövényeket, melyek jótékony hatást nyújtanak e betegségek megelőzésében és kezelésében.
Mi számít magas vérnyomásnak?
Egyszerűen fogalmazva magas vérnyomásnak számít az az állapot, amikor a vérnyomás értéke tartósan meghaladja a 140/90 Hgmm értéket. Ez a betegség különösen az idősebb korosztályt érinti és azokat , akik túlsúlyosak, dohányoznak, vagy olyan egészségügyi állapotokkal küzdenek, mint a cukorbetegség vagy a vesebetegség. Fontos tudni, hogy a magas vérnyomás gyakran nem mutat tüneteket, különösen a kezdeti szakaszban, ami azt jelenti, hogy sokan nem tudnak róla, hogy magas vérnyomásban szenvednek. Ezért ebben az esetben különösen fontos, a rendszeres orvosi vizsgálatok elvégzése, mely során fellelhető a korai diagnózis, illetve a sikeres kezelés időben való elkezdése.
A kezeletlen magas vérnyomás komoly veszélyeket rejt. Ez az állapot vezethet az érrendszer károsodásához, amelyhez szívproblémák, szívinfarktus és stroke társulhat. A károsodott erek csökkentik a véráramlást a szervezet fontos részeihez, mint például a szív, az agy és a vesék, ami hosszú távon káros hatásokkal jár. Ezenkívül a magas vérnyomás növelheti a szívelégtelenség kockázatát, ami akár végzetes is lehet.
A magas vérnyomás kezelése és monitorozása emiatt létfontosságú. Egyrészt a vérnyomás csökkentése megakadályozza az érrendszer további károsodását. Ugyanakkor a kezelés javíthatja a beteg általános egészségi állapotát, mivel számos krónikus betegség, például a szívbetegség vagy a vesebetegség, összefüggésben áll a magas vérnyomással.
A magas vérnyomás tünetei
A magas vérnyomás, vagy más néven hipertónia, a szív- és érrendszeri betegségek egyik leggyakoribb formája.
A magas vérnyomást az alábbi jellegzetes tünetek jellemzik:
- fejfájás
- szédülés
- légszomj
- homályos látás
- fülzúgás
- mellkasi fájdalom és fáradtság.
Magas vérnyomás csökkentő gyógynövények
Természetes terápiás megközelítés keretében a magas vérnyomás csökkentésére számos gyógynövény létezik, amelyek segíthetnek a vérnyomás szabályozásában.
A gyógynövények használatának több előnye is van. Elsősorban természetes összetevőik miatt kevés mellékhatással rendelkeznek, általában jól tolerálhatóak és nem utolsó sorban költséghatékonyabb megoldást jelentenek. Ráadásul a vérnyomáscsökkentő tulajdonságok mellett, sok gyógynövény antioxidáns, gyulladáscsökkentő és koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik, ami a szív egészségének megőrzésében játszik szerepet.
Számos gyógynövény ismert a magas vérnyomás csökkentésének elősegítésében. Különbséget tehetünk azonban a vérnyomás csökkentő hatás erősségük mértékében. Tekintsük át az alábbiakban, melyek azok a gyógynövények és milyen mértékben hatékonyak a magas vérnyomás csökkentése céljából.
Intenzív hatású vérnyomás csökkentő gyógynövények
Az alábbi gyógynövények jelentős vérnyomás csökkentő hatással rendelkeznek.
A fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagyma, talán főként természetes antibakteriális tulajdonságairól ismert, de viszont jelentős vérnyomáscsökkentő hatással is rendelkezik. A fokhagymát többféle módon lehet felhasználni a magas vérnyomás kezelésére. A legegyszerűbb módja a természetes formájában való fogyasztása. Tudni kell azonban, hogy más-más hatást érünk el azáltal hogy kisebb cikkeit egészben lenyelve vagy összerágva, aprítva fogyasztjuk.
A fokhagyma egészben történő bevitelének előnye, hogy olyan összetevőket tartalmaz , mint az allicin és az ajoén, melyek számos egészségügyi előnnyel rendelkeznek, ideértve a vérnyomás szabályozásának képességét is. Az allicin egy erős antioxidáns, amely képes semlegesíteni a szabad gyököket, amik károsíthatják az érrendszer sejtjeit, míg az ajoén elősegíti a vér megfelelő áramlását az érrendszeren keresztül.
Ha a fokhagymát összerágva vagy összezúzzva fogyasztjuk, aktiváljuk a benne lévő alliin és alliináz enzim kölcsönhatását, ami főként az antibakteriális és gomba elleni hatását erősíti fel. Ez a kémiai folyamat biztosítja a fokhagyma egészségügyi hatásait, beleértve a vérrögképződés megakadályozásának képességét is, ami fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
Azok számára akiknek viszont nehéz elviselni a fokhagyma erős ízét, a fokhagyma étrend-kiegészítők, fokhagymaolaj vagy fokhagymakivonat formájában is bevehető. Az étrend-kiegészítőket általában napi 600-900 mg dózisban ajánlott szedni. A fokhagyma hosszabb távú használata esetén időnként érdemes orvosi kontrollt végezni, mert a fokhagyma nagy mennyiségben történő fogyasztása véralvadásgátló hatással bírhat, ami befolyásolhatja egyes gyógyszerek hatását.
Galagonya (Crataegus monogyna)
A galagonya régóta ismert a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében nyújtott előnyeiért. A Crataegus monogyna, amelynek egyik fő aktív komponense az oligomer proantocianidin, jelentős szerepet játszik a szív erősségének és ritmusának fenntartásában. A proantocianidin erős antioxidáns, ami hozzájárul a szabadgyökök semlegesítéséhez és így védi a szívet az oxidatív stressztől.
A galagonya továbbá olyan bioaktív vegyületeket is tartalmaz, mint a flavonoidok és szaponinok, amelyek szintén fontosak a szív egészségének támogatásában. A galagonya termésében levő flavonoid vegyületek, mint a vitexin, hiperozid, rutin vagy a quercetin, bizonyítottan javítják a szív erejét és csökkenti a vérnyomást. A levelek és virágok pedig szaponinokban gazdagok, az oleanolsav és az ursolsav segítenek a magas koleszterinszint csökkentésében, további előrelépést jelentve a szív- és érrendszeri betegségek elleni harcban.
A galagonya tehát többoldalú növény, melyet kiemelkedő jó hatásai alapján érdemes beépíteni a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése és kezelése céljából a mindennapi étrendbe.
A galagonya felhasználható tea formájában vagy étrendkiegészítőként.
- A tea elkészítéséhez naponta 1-2 alkalommal használjuk a galagonya virágait és/vagy gyümölcseit. Csak forrázzuk le a növényt forró vízzel, és hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le és fogyasszuk.
- Étrend-kiegészitőként gyakran kapszula vagy tabletták formájában is kapható. A termékek esetében kövessük a gyártó által javasolt adagolási utasításokat, de jellemzően a napi adagolás 160-900 mg között változik. Mindig konzultáljon orvosával a galagonya vagy bármely más természetes gyógymód szív- és érrendszeri betegségekre történő alkalmazása előtt, különösen, ha gyógyszereket szed.
- A Györgytea Galagonya alkoholos kivonata 14 éves kor felett használható, napi 3×20 csepp fogyasztása ajánlott étkezések után.
Fehér fagyöngy (Viscum album)
A Fehér fagyöngy számos szív- és érrendszeri betegség kezelésében jól bevált segítség lehet. Az ókori Görögországban már Hippokrates is alkalmazta vérnyomás-problémák, fejfájás, szédülés és fülzúgás kezelésére.
Ez a növény tartalmaz flavonoidokat, karotinoidokat, aminosavakat és poliszacharidokat, melyek támogatják a szív egészséges működését, az érelmeszesedés meggátolását és szívritmus szabályozását. A gyógynövény értágító tulajdonsága révén hozzájárulhat a vérnyomás természetes, mérsékelt csökkentéséhez.
Manapság is számos készítmény, többek közt tea és tabletta formájában is hozzáférhető:
- a teája így készül: a fagyönygből soha nem készítünk forró teát ! Egy teáskanál (1,5-2 g) fagyöngy leveles hajtást 2,5 dl mészmentes hideg vízben áztassunk kb. 2 órán át, majd szűrjük. Magas vérnyomás esetén napi 1 csésze fogyasztása javasolt hidegen vagy langyosra melegítve, ízesítés nélkül, napközben bármikor.
Egyéb szívpanaszok esetén az adagolás így változik: szívbetegség esetén heti 1-3 alkalommal 1 csésze lefekvés előtt, érelmeszesedés esetén napi 1 csésze, ingadozó vérnyomásban szenvedőknek heti 2-3 alkalommal 1 csésze éhgyomorra.
Megelőzésként havonta 2-3 csésze fagyöngy tea fogyasztása is elegendő lehet.
- tabletta formájában patikában, növényboltban elérhető
Az alkalmazása során rendkívül fontos az óvatosság és a tudatos használat. Nagy dózisban ugyanis mérgező lehet, ezért a fehér fagyöngy készítmények alkalmazása előtt kérjük a szakember tanácsát. Ellenjavallt terhességben, 18 év alatt és alacsony vérnyomás esetén.
Közepesen erős hatású vérnyomás csökkentő gyógynövények
Mezei zsurló (Equisetum arvense)
A mezei zsurló vagy más néven cickafarkú zsurló, a legősibb ma is élő növények egyike. Egyetlen edényes növényként Gazdag ásványi anyagokban, vitaminokban pl. tiaminban (vitamin B1), riboflavinban (vitamin B2), niacinban (vitamin B3), pantoténsavban (vitamin B5), piridoxinban (vitamin B6), biotinban (vitamin B7) és folátban (vitamin B9), de emellett szilíciumot is tartalmaz.
A mezei zsurló igencsak hatékony lehet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében és kezelésében. A benne található flavonoidok és kovasav az erek rugalmasságának megőrzésében segít, ami csökkentheti a magas vérnyomás és az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Szilíciumtartalma révén erősíti az érfalakat, növeli a kapillárisok rugalmasságát, csökkenti a vérzést, megakadályozza az érelmeszesedést, illetve segíthet megelőzni a trombózist és az érszűkület kialakulását.
A mezei zsurló továbbá támogatja a veseműködést és így elősegíti a tartós magas vérnyomás okozta vesekárosodások megelőzését. Emellett pozitív hatással lehet a magas koleszterin szintre és az ödémákra is. Ennek a rendkívül hatékony növénynek az alkalmazása javasolt érelmeszesedéskor, verőérbetegségeknél, visszér kezelésénél, vagy éppen szívelégtelenség kiegészítő terápiájaként.
A mezei zsurló fogyasztása azonban nem ajánlott terhes és szoptató nők, valamint kisgyermekek számára, mivel túlzott mennyiségben történő alkalmazása esetén mérgezést okozhat. A zsurlógyógyszer gyomorrontást, hasfájást, hasmenést, szomjúságot és gyengeséget válthat ki, emellett súlyos esetben a veseműködést is befolyásolhatja.
Gyakori felhasználási módja értágító és vérnyomáscsökkentőként:
- a mezei zsurló tea: ehhez egy evőkanálnyi szárított zsurló hajtást leforrázunk egy bögre vízzel, majd 10-15 percig hagyjuk állni, utána leszűrjük. Naponta 2-3 bögre elfogyasztása javasolt. Fontos odafigyelni, hogy a mezei zsurló fogyasztása esetén mindig szüneteket is tartsunk (például néhány hét használat után 1-2 hét szünet), hogy elkerüljük a túladagolásból eredő mellékhatásokat.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
Az orvosi zsálya gyakran kerül alkalmazásra a népi gyógyászatban, köszönhetően a benne található antioxidánsoknak és gyulladáscsökkentő anyagoknak. A legújabb kutatások szerint ez a gyógynövény képes arra, hogy csökkentse a vér lipidszintjét is, ami véd a szívbetegség kialakulása ellen.
A zsálya rendkívűl sokféle növényi hatóanyaggal rendelkezik, ezek közül kiemelkedő a rozmarinsav, amely széles körben ismert antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól. Ez a vegyület, amellett, hogy csökkenti a szervezetben a szabadgyökök számát, javítja a vér lipidszintjét is. Emellett a zsálya flavonoidokban (szalvigenin, luteolin) is bővelkedik, amelyek szintén hozzájárulnak a szív egészségének megőrzéséhez, mivel elősegítik a vérkeringést és csökkentik a vérnyomást. Nyugtató és relaxáló hatása által is előnyös a vérnyomás kezelésében.
A zsálya felhasználható belső és külsőleges célra is:
- készíthetünk belőle teát: egy teáskanál szárított zsálya levelet forrázzunk le egy bögre forró vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ezt követően szűrjük le, és naponta akár több bögre teát is fogyaszthatunk belőle.
- Külsőlegesen, például fürdővízhez adagolva, ami segíthet a stressz csökkentésében és az általános relaxációban.
- A zsálya esetében érdemes azonban óvatossággal eljárni, hiszen túlzott fogyasztása esetén kellemetlen mellékhatások jelentkezhetnek.
Fontos megjegyezni, hogy a zsálya illóolaja vagy alkoholos kivonata magas koncentrációban tartalmaz tujont (idegméreg), a magas tujon tartalom miatt az ilyenfajta készítmények hosszú távú használata vagy túladagolása kerülendő.
Szurokfű (Leonurus cardiaca)
A szurokfű (Leonurus cardiaca L.) használata már az ókorból ismeretes, különösen kardiotónikum (a szív összehúzó erejét fokozza) szerként és nőgyógyászati betegségek kezelésére. Az összetételéről (melyben a furán-diterpének, alkaloidok, szterolok és iridoidok dominálnak) bebizonyosodott, hogy komplex biológiai aktivitást mutat, többek között kardioprotektív (szívvédő), antioxidáns, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, vesevédő és vírusellenes tulajdonságokkal.
- Szurokfű tea készítése: egy adag szurokfű levelet (1-2 teáskanál) be kell helyezni egy bögrébe, majd ráönteni a forró vizet, és lefedni 10-15 percig. Ez a főzet naponta 2-3 alkalommal elfogyasztva, segíthet az emelkedett vérnyomás szintjének csökkentésében.
A kereskedelmi forgalomban kapható termékek alkalmazása legfeljebb 4 hétig terjedő távon javasolt. A javasolt adagok betartása fontos, a napi 3 grammot meghaladó porított kivonat bevitele ugyanis káros hatásokat hozhat (hasmenés, méhvérzés, gyomorirritáció), terhesség alatt kerülendő.
Véralvadásgátló és nyugtató-altató gyógyszereket szedők esetében óvatosággal adható: az antitrombotikus és trombocitaellenes hatásokat potencírozza, növelve a vérzésveszélyt. A benzodiazepinekkel egyidejűleg adva a szurokfű szinergista módon hat, azaz felerősíti és fokozza a szedatív hatást, ami dózisfüggően kómát eredményezhet.
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
A kakukkfűben található rozmaringsav és kálium segíthet szabályozni a vérnyomást és csökkenteni a szívfrekvenciát. Ezenkívül antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek hozzájárulhatnak a szív-érrendszeri betegségek megelőzéséhez.
A kakukkfű felhasználása a konyhában is széles körben elterjedt, de szív- és érrendszeri betegségek kezelésében is nagy jelentőséggel bír. A magas vérnyomás csökkentésére a leggyakoribb módszer a kakukkfűből készült tea fogyasztása.
- A tea készítéshez egy teáskanál szárított kakukkfűre van szükség, amit leforrázunk és hagyjuk 10-15 percig ázni, majd leszűrjük. Ezt a teát naponta akár többször is fogyaszthatjuk.
- Egy másik, kevésbé ismert, de hatékony módszer a kakukkfű alkalmazása magas vérnyomás ellen az esszenciális olaj formájában történő alkalmazása. A kakukkfű illóolaját párologtatva vagy közvetlenül a bőrre kenve, serkentheti a vérkeringést és segíthet csökkenteni a magas vérnyomást.
Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)
A pásztortáska egy ismert és széles körben használt gyógynövény a világ számos részén. Magas nyomásra gyakorolt hatása mellett számos egyéb egészségügyi előnnyel is rendelkezik.
A növény különösen gazdag E-vitaminban és a szervezet számára esszenciális ásványi anyagokban, a szívfunkciókat támogató kalcium, és káliumban. Ezen felül, a pásztortáska magas rosttartalmú, amely segíthet a LDL-koleszterin (a “rossz” koleszterin) csökkentésében, ami tovább csökkenti a szívbetegség kockázatát.
Kutatások kimutatták, hogy a növényben található hatóanyagok, mint például a flavonoidok (apigenin és a luteolin) és a polifenolok (ellagitannin, gallotannin), hozzájárulnak a szív- és érrendszeri egészség javításához. Ez a növény képes csökkenteni a szívbetegségek, mint például a szívinfarktus és az érelmeszesedés kockázatát.
A pásztortáska felhasználásának egyik lehetséges módja a teakészítés:
- egy teáskanálnyi szárított növényt öntsünk le egy csésze forró vízzel, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Ezután szűrjük le, és naponta három alkalommal fogyasszuk el, étkezések után
Csalán (Urtica dioica)
A csalán is segíthet a vérnyomás csökkentésében, valamint a vérrögképződés megelőzésében, így hozzájárulva a szív- és érrendszeri egészséghez. Fő aktív összetevői, amelyek hozzájárulhatnak a vérnyomás javításához, a flavonoidok, a kvercetin, a rutin, az omega-3 savak. Ezek az anyagok antioxidáns hatásúak, amelyek segítik a szabad gyökök semlegesítését, és támogatják a szív egészségét. A csalánnak magas a vitamintartalma de emellett a káliumtartalma is, ami szintén segít a vérnyomás szintjének szabályozásában. A polifenolok és béta-szitoszterolok is jelentős szerepet játszhatnak a vérnyomás normalizálásában, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
A csalán leveleinek főzete kiváló kiegészítője lehet a vérnyomást csökkentő gyógynövények listájának:
- Csalán tea készítése: öntsünk forró vizet egy-két teáskanál szárított csalánra, majd hagyjuk állni 10-15 percig. Az infúziót naponta kettő-három alkalommal fogyaszthatjuk.
Enyhe hatású vérnyomás csökkentő gyógynövények
Az enyhe hatással rendelkező vérnyomás csökkentő gyógynövények főleg a stressz, idegi alapon jelentkező magas vérnyomás hatásait mérséklik a nyugtató, ellazító hatásuk révén.
Zöld tea (Camellia sinensis)
A zöld tea antioxidánsai hozzájárulnak a szív- és érrendszeri egészség fenntartásához, valamint segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében is. A fekete és zöld teában is megfelelő mennyiségű polifenol található, melyek segíthetik a magas vérnyomás kezelését.
A zöld teában található EGCG (epigallokatekin-3-gallát) is népszerű szív- és érrendszeri egészségvédő anyag. Antioxidáns tulajdonságai és a szervezet anyagcseréjére gyakorolt pozitív hatása révén segít megőrizni az erek rugalmasságát, ezáltal csökkenti a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Bizonyos kutatások szerint a zöld tea rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a “rossz” LDL-koleszterin szintjének csökkentéséhez is, ami alapvető szerepet játszik az érelmeszesedés kialakulásában.
Levendula (Lavandula angustifolia)
A levendulát szintén használják magas vérnyomás esetén, mert segíthet a stressz csökkentésében és ezzel együtt a vérnyomás szabályozásában.
A levendula terápiás hatásait a benne található számos aktív összetevő kölcsönhatásainak köszönhetjük. Az azulen és a likaritin a gyulladásgátló hatásért felelősek , de számos más vegyületeket, mint a linalool, a kámfor, a geraniol, és a cineol, hatékonyan hozzájárulnak a szív- és érrendszeri egészség javításához. A felsorolt vegyületek közül a linalool kiemelkedő jelentőséggel bír, stressz csökkentő és szívritmus-szabályozó hatása bizonyított. Ezek az összetevők együttesen képesek segíteni a vérnyomás csökkentését, a szívritmus szabályozását, és elősegítik az érrendszer egészségi állapotának megtartását.
A levendula felhasználása széleskörű, és több formában is alkalmazható otthoni környezetben:
- Egyik leggyakoribb felhasználási módja a levendula tea , mely ellazítja az érrendszert és mérsékli a stresszt ezzel hozzájárul a magas vérnyomás csökkentéséhez. Ehhez egy teáskanál levendulavirágot tegyünk egy bögrényi forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni kb. 10 percig. Ezután szűrjük le a teát, hogy a virágszirmokat eltávolítsuk, napi 2-3 csésze fogyasztása megengedett
- Ezen kívül a levendula illóolaja is hatékony, amelyből néhány cseppet fűtőedénybe vagy ill-óolaj-párologtatóba cseppentve az aromaterápia révén is jelentős segítséget nyújthat a szív- és érrendszeri egészség megtartásában és a stressz csökkentésében.
- A levendula kivonatot fürdővízbe cseppentve, a fürdés közbeni mély légzéssel a léghólyagokba juttatva szintén hozzájárulhat a vérnyomás szabályozásához.
Azonban fontos tudni, hogy a levendula nem helyettesíti a szakorvosi kezelést és az általa felírt gyógyszereket, csupán kiegészítheti azokat.
Jó tanácsok a vérnyomás csökkentő gyógynövények használata alatt
- A fenti gyógynövények mindegyike természetes módon segíthet a szív és érrendszeri betegségek megelőzésében és kezelésében. Mindemellett, érdemes szakemberrel konzultálni, mielőtt bármelyik gyógynövény es kezelést megkezdenénk, különösen, ha már meglévő egészségi problémáink vannak, vagy rendszeres gyógyszeres kezelés alatt állunk. A gyógynövények hatása ugyanis befolyásolhatja az orvos által előírt gyógyszerek hatékonyságát, illetve mellékhatásaikat.
- Általánosságban érvényes, hogy magas vérnyomás kezelésében soha ne cseréljük le teljes mértékben a gyógyszeres kezelést gyógynövényekre, csak orvosi egyeztetés után, kiegészítő terápiaként alkalmazzuk őket.
- Mindig tartsuk szem előtt, hogy a gyógynövények csak kiegészítik, nem helyettesítik a hagyományos orvosi terápiát, így használatuk előtt mindig egyeztessünk szakemberrel.
- A gyógynövények használata mellett a vérnyomás értékeit figyelni kell, a bekövetkezendő vérnyomás érték változások mellett az esetlegesen szedett vérnyomáscsökkentő gyógyszerek adagjait orvossal egyeztetve, csökkenteni lehet.
A szív- és érrendszeri betegségek kezelésében a gyógynövények mellett az aromaterápia is egyre népszerűbbé válik. Az illóolajok diffúzorral történő párologtatása nemcsak a lelki állapotunkat javíthatja, hanem hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez is, amely közvetett módon befolyásolhatja a vérnyomást. Az aromaterápia révén megteremthetjük otthonunkban a nyugodt légkört, így támogatva az egészséges életmódot és a szív védelmét.
Teakeverékek magas vérnyomás csökkentésére
Az alábbi felsorolásban olyan teakeverékek találhatók, amelyek előnyös gyógynövény társításokat tartalmaznak a magas vérnyomás kezelés és a szív egészséges funkciójának fenntartása érdekében:
- 120/70 (Vérnyomáscsökkentő) szálas tea összetétele : Vörös szőlőlevél, szurokfű, rózsagyökér
- Györgytea Galagonyás teakeverék különösen akkor ajánlott ha a vérnyomás értéke 150 felé emelkedik, összetétele : galagonya virágzó ágvég, mezei zsurló, pásztortáska
Források
- Prevention and Treatment of Cardiovascular Diseases with Plant Phytochemicals: A Review
- Bernáth Jenő – Vadon termő és termesztett gyógynövények
- Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy. – Gyógynövények ismerete-A fitoterápia és az alternatív medicina alapjai
- Csupor Dezső, Szendrei Kámán – Gyógynövénytár-Útmutató a korszerű gyógynövény-alkalmazáshoz
- Leonurus cardiaca L. as a Source of Bioactive Compounds: An Update of the European Medicines Agency Assessment Report (2010)