Gyógynövények szerepe a megfázás kezelésében

A megfázás gyakori és kellemetlen tünetei, mint a torokfájás, orrfolyás vagy a fejfájás, mindannyiunk életét nehezíthetik. A gyógynövények használata kényelmesen beilleszthetők a mindennapi rutinunkba, és gyógyító hatásukkal, valamint természetes összetevőikkel a megfázás kezdeti tüneteire is hatásosak lehetnek. Az alábbiakban megvizsgáljuk, milyen gyógynövényeket válasszunk a megfázás ellen, hogyan használjuk őket helyesen és biztonságosan, és milyen módszerekkel lehet a legtöbbet kihozni jótékony hatásukból.

A megfázás leggyakoribb tünetei

A megfázásért többnyire a Rhinovírusok felelősek, amik több mint 100 különböző típusban léteznek. Más vírusfajták, mint például a Koronavírusok, az Adenovírusok, valamint a Parainfluenza és az Influenza vírusok is okozhatják a felső légúti hurutos tüneteket. A vírusfajták közötti különbség a betegség lefolyásának súlyosságában mutatkozhat meg.

A “megfázás” oly módon hozható összefüggésbe a betegséggel, hogy a hideghatás következtében – őszi, téli hónapok- a légutak nyálkahártyájának az ellenálló képessége csökken, s emiatt könnyebben behatolnak és szaporodnak a kórokozók.

A megfázás tünetei változatosak lehetnek, ám vannak tipikus jelek, melyek gyakran jelentkeznek a betegség alatt. Ide tartoznak a náthaszerű jelek, melyek közül talán a legismertebb az orrfolyás, mely gyakran a megfázás első jele. A nyálkahártya irritációja miatt bekövetkező orrfolyást gyakran kíséri tüsszögés, orrdugulás és gyakran fejfájás is.

Később a betegség lefolyása során jelentkezhet a torokfájás, rekedtség, majd 1-2 nap múlva köhögési inger lép fel.  A köhögés a képződő sűrű váladék miatt kezdetben száraz, majd 1-3 nap múlva nedvessé változik. Néha az emberek fáradtságot, gyengeséget, végtagfájdalmat és hőemelkedést vagy mérsékelt lázat tapasztalnak, ami a szervezet védekező reakciója a vírus ellen. Fontos megjegyezni, hogy bár a megfázás tünetei kellemetlenek lehetnek, általában nem jelentenek komoly egészségügyi kockázatot. Azonban a tünetek enyhítése és a gyorsabb gyógyulás érdekében érdemes megfelelő otthoni kezeléseket alkalmazni.

Gyógynövényekkel támogatott immunerősítés a megfázás megelőzésében

A következőkben bemutatjuk, hogy mely gyógynövények segíthetnek a megfázás tüneteinek enyhítésében.

Echinacea sp.

Az első és talán legismertebb gyógynövény, amit megfázás esetén érdemes alkalmazni, az echinacea vagy bíbor kasvirág. Ez a növény főleg a felső légúti megbetegedések, így a megfázás tüneteinek enyhítésében játszik szerepet. Segíthet csökkenteni a torokfájást, az orrfolyást és a köhögést is, valamint elősegítheti a gyorsabb gyógyulást.

Kamilla vagy orvosi székfű (Matricaria recutita)

Gyógynövények megfázásban- Kamilla
forrás:elements.envato.com

Emellett a kamilla is hasznos lehet a megfázás leküzdésében, különösen, ha a beteg torokfájásra panaszkodik. A kamilla gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású, és nyugtató hatása is van, ezért segíthet enyhíteni a fájdalmakat és elősegítheti a gyorsabb felépülést.

Orvosi zsálya (Salvia officinalis)

A zsálya köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, így segít enyhíteni a torokfájást és a köhögési rohamokat. Az orrfolyás és az orrdugulás ellen a menta lehet a megfelelő választás, mivel ez a növény természetes csillapítója a levegő utját elzáró gyulladásoknak.

Mezei kakukkfű (Thymus serpyllum)

A mezei kakukkfű szintén jelentős értékkel bír, ha a megfázás tüneteinek enyhítéséről van szó. Kiemelkedő antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságai, kiválóvá teszik légzőszervi betegségek, köztük a megfázás kezelésére is. Segíti a légutak megtisztulását, serkenti a váladékoldást, ezzel csökkenti a köhögést és elősegíti az ebből adódó kellemetlenségek, fájdalmak enyhülését. A mezei kakukkfűből készült tea, valamint inhalálás során használt illóolaja is hozzájárul a megfázás tüneteinek enyhítéséhez, amivel jelentősen hozzájárulnak a betegségből való gyorsabb felépüléshez. Javítja az immunrendszer működését is, ezáltal csökkentve a megfázás kialakulásának esélyét.

Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Az útifű nemes és hasznos gyógynövény, különösen a lándzsás útifű, amelyet természetgyógyászati gyakorlatban gyakran alkalmaznak megfázásos tünetek enyhítésére. Jellegzetes összetevője a szennosid A, melynek köhögéscsillapító hatása révén segíti a légutak tisztítását és javítja a légzés érzetét.cseranyagok, flavonoidok, karotinoidok, vitaminok, ásványi anyagok, savak és más aktív összetevők ellenállóvá teszik a szervezetet a kórokozókkal szemben, támogatják az immunrendszer működését, serkentik a nyálkahártya termelődést és a köpetürítést. Az útifű tehát nemcsak enyhíti a tüneteket, hanem támogatja a gyógyulási folyamatot is.

Apróbojtorján (Agrimonia eupatoria)

Az apróbojtorján szintén fontos gyógynövény, előnyös tulajdonságai segítenek a megfázásos állapotokban. Jellemzően magas inulin tartalmú, ennek köszönhetően elősegíti a szervezet saját védekező mechanizmusait.  Ezen felül az apróbojtorjánban található fenolos vegyületek antioxidáns tulajdonságuk révén csökkentik a megfázásos tünetek időtartamát és súlyosságát.

Továbbá, az apróbojtorjánban található illóolajok jelentős mértékben gyulladáscsökkentő hatásúak, ezáltal enyhíti a torokfájás és a köhögés okozta diszkomfortot. Az apróbojtorjánban található szaponinok köptető hatással rendelkeznek, ezzel segítve a köpet kiürítését a légutakból.

Az apróbojtorján tehát többféle módon járul hozzá a megfázásos tünetek gyorsabb és hatékonyabb enyhítéséhez, miközben támogatja a szervezet saját immunválaszát.

Szurokfű (Origanum vulgare)

A közönséges szurokfű virágos hajtásának kiváló köhögéscsillapító hatása van, ideggnyugtató  fájdalomcsillapító hatása pedig főként a megfázás okozta fejfájást tudja enyhíteni. Emellett a szurokfű pozitív hatással van az immunrendszer működésére is, elősegítve a szervezet öngyógyító folyamatait.

Csipkebogyó (Rosa canina)

Gyógynövények megfázásra - Csipkebogyó
forrás: elements.envato.com

A csipkebogyó gyógynövény értékes C-vitamin forrás, amely az immunrendszer erősítésében játszik kiemelt szerepet. Emellett tannint és pektint is tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a gyulladások, köztük a megfázásból adódó torokfájás csillapításához. Lekvárként, teaként vagy akár nyersen is fogyasztható, így sokféle módon beépíthető az étrendbe a megfázás ideje alatt is. Az antioxidánsban gazdag csipkebogyó bogyók ráadásul pozitív hatással vannak a szív- és érrendszerre is, összességében hozzájárulva az egészség megőrzéséhez.

Bodzavirág (Sambucus nigra)

A bodza virágának teája C-vitaminban gazdag, támogatja a betegség leküzdéséhez szükséges erőnlét megőrzését. A magas antioxidáns tartalmának köszönhetően a szervezet gyulladásos folyamatait enyhíti , az ízületi fájdalmak és a torokfájás csillapításában is hatékony, emellett a  szervezet méregtelenítésében is segédkezik, ami segíthet a gyorsabb gyógyulásban.

Hársfalevél tea (Tiliae folium)

A hársfatea gyógyító hatásait már évszázadok óta ismerjük és használjuk megfázás esetén. Mint természetes nyugtató, a hársfa segít enyhíteni a testben a stressz okozta feszültséget és elősegíti az egészséges alvást, ami a gyógyulási folyamat kulcsfontosságú része. A hidratáló tulajdonságai segítenek csillapítani a torokban érzett szárazságot és kaparást, míg a nyálkaoldó hatása elősegíti a váladék kiürítését a légutakból. Izzasztó, csökkenti a lázat, különösen hatékonynak bizonyulhat a köhögés, a torokfájás tüneteinek kezelésében.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbér  fűszer- és gyógynövény sok aktív összetevőben bővelkedik, vírus- és baktérium ellenes hatóanyagai,  fenol (pl. 6-gingerol és 8-gingerol) és terpén vegyületei erősítik az immunrendszert, izzasztó hatása csökkenti  a lázat és csillapítja a köhögést.

Homoktövis  (Hippophae rhamnoides)

A homoktövisnek számos egészségügyi előnye van, antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antivirális tulajdonságai hatékonyan enyhítik a megfázás tüneteit. A növény bogyója rendkívűl sok C-vitamint tartalmaz, 100 g-nyi bogyóban akár 100-350 mg C-vitamin található, de emellett még számos más vitamin, aminosav, fehérje, szénhidrát, gazdagítja a szervezetünk és támogatja az immunrendszerünk.

Milyen módon használjuk a gyógynövényeket a megfázás enyhítésére?

A gyógynövények széles körben alkalmazhatóak a megfázás tüneteinek enyhítésében, melyek alkalmazási módja a gyógyfüvektől és az egyén preferenciáitól függően változhat. Ezen rövid útmutató során bemutatjuk a leggyakoribb gyógynövény-alkalmazási módokat, melyekkel könnyedén kiegészítheti a szokványos otthoni megfázáskezelési szokásait.

Teák és főzetek

Egyes gyógynövények, mint például a kamilla, menta és apróbojtorján, teák és főzetek formájában használható. A gyógynövényes teát forró vízzel készítjük, hagyjuk állni néhány percig (kb.15 perc), majd szűrjük le és fogyasszuk. Az ilyen tea fogyasztása segít a nyálkahártya nedvesítésében, ami megkönnyíti a köhögést és csökkenti a torokfájást.

A gyömbér gyökérből főzetet ajánlott készíteni, ehhez előbb a megmosott friss gyömbért lereszeljük, felforraljuk, majd lassú tűzön kb. 20 percig főzzük. Szűrés után kb.60 fokosra hűtve fogyasszuk.

Inhalálás

Az inhalálás folyamata, gyógynövényekből készült forró, párolgó folyadék belélegzését jelenti. Ez az eljárás segíti a légutak kitágulását, csökkenti a duzzanatot és a gyulladást, valamint elősegíti a köpetürítést is.

Borogatás

Egyes gyógynövények, mint például az arnika, kiválóan alkalmazhatóak borogatásként a megfázás tüneteinek enyhítésére. Egy forró borogatást közvetlenül a torokra, mellkasra vagy hátra helyezhetünk, mely enyhítheti a köhögést, a mellkasi fájdalmat és a hátban lévő görcsöket is.

Gyógynövényes fürdő

Néhány gyógynövény, mint az eukaliptusz és a levendula, különösen hatásosak lehetnek gyógynövényes fürdőként történő alkalmazásakor. Egy ilyen gyógynövényes fürdő nem csupán csökkentheti a tüneteket, de a meleg víz és a gyógynövények kombinált hatása általános jólétet és megkönnyebbülést is nyújthat a beteg számára.

Végezetül, a gyógynövénytartalmú termékeket, például főzetek, tinktúrák vagy gyógynövényes teák formájában is fogyaszthatjuk. Ezek a termékek gyakran tartalmaznak számos különböző gyógynövényt, melyek kiegészítik és felerősítik egymás hatásait. Tekintettel azonban arra, hogy a gyógynövények között is vannak magasaktív hatóanyag-tartalmúak, illetve olyanok, melyek egymással kölcsönhatásba léphetnek, mindig konzultáljon egészségügyi szakemberrel, mielőtt új gyógynövényt kezdene használni.

Gyógynövényes párnák

A gyógynövényes párnák kényelmes és hatékony megoldást nyújtanak a megfázás tüneteinek enyhítésében. Ezek a párnák természetes anyagokból készült huzattal rendelkeznek, belsejük gyógynövényekkel gazdagított. Az esetleges gyógynövények közül népszerűek a levendula, a kamilla, borsmenta, eukaliptusz és az oregánó, mivel ezek mind gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságaikról híresek.

Ezek a gyógynövényes párnák a fej alá helyezve, az illatanyagok belégzése által enyhítik az alvás ideje alatt a fejfájás, torokfájás vagy orrdugulás tüneteit.  A nagyobb “alvópárnák” esetében általában a huzat levehető és mosható, a párna termékenként 3 és 6 hónap között tölti be gyógyhatását. Az egyszerű és természetes gyógymódok fokozzák az alvást, nyugtató hatásúak és segítenek a testnek a betegség leküzdésében a pihenés és a felépülés elősegítésével.

Az illóolajok szerepe a megfázás kezelésében

Az illóolajok kétségtelenül nagy szerepet játszanak a megfázás kezelésében, hiszen ezek a koncentrált, intenzív illatú és hatású anyagok jelentősen hozzájárulhatnak a megfázás tüneteinek enyhüléséhez. Indirekt módon igazán hatékonyak: segíthetnek a légutak szabadon tartásában, jótékony hatással vannak az immunrendszerre, kedvezően befolyásolják az érzelmi állapotot, és a pihentető alvást is elősegíthetik.

Hogyan használjuk az illóolajokat? Két fő módszer létezik. Az egyik a belégzés, mely a legerősebb hatást biztosítja, hiszen az olajok közvetlenül a légutakba jutnak. Az inhalálás illóolajat tartalmazó vízgőzzel, vagy az olajat párologtató eszközzel végezhető. A másik lehetősége a bőrön keresztüli felszívódás, mely során az illóolajokat masszázsolajba keverve, vagy fürdővízhez adva használhatjuk fel.

Milyen illóolajok ajánlottak?

  • Eukaliptusz: Ismert köptető és légutakat felszabadító hatásáról, így a megfázásos időszakban különösen hasznos lehet.
  • Kakukkfű: Egyrészt baktericid hatása miatt, másrészt mert erősíti az immunrendszert és segít a méreganyagok eltávolításában.
  • Levendula: Nem csak kellemes illatáról, hanem nyugtató, görcsoldó hatásáról is híres. Segíti a nyugodt alvást, ami a betegség leküzdésében nélkülözhetetlen.
  • Menta: Köptető hatása mellett, frissítő, közérzetjavító hatása is ismert.  A megfázásos időszakban a használata segíti a könnyebb légzést.

Érdemes tehát illóolajat használni otthon a megfázás tüneteinek enyhítésére, de ne feledjük, hogy ezek igen erős anyagok, tehát indokolatlan mennyiségben való alkalmazásuk káros lehet. Mindig kövessük a gyártó utasításait, és ha szükséges, kérjünk orvosi vagy gyógyszerészeti tanácsot.

A gyógynövények megfelelő adagolása és alkalmazása

A gyógynövények hatékony felhasználása az otthoni megfázás enyhítésében alapvető tudást igényel az adagolás és az alkalmazás szempontjából. A gyógynövények túlzott bevitele esetenként negatív hatásokat is előidézhet, így alapvető fontosságú, hogy ilyen tekintetben óvatosak legyünk.

Valamennyi gyógynövény használata során figyelembe kell venni a szükséges adagolást és alkalmazást, melyet a betegség súlyossága és a beteg életkora, egészségi állapota határoz meg. Itt is fontos a megelőzés: a közérzetjavító és az immunrendszer-támogató gyógynövények rendszeres fogyasztása hozzájárulhat ahhoz, hogy elkerüljük a megfázást, vagy enyhíthetjük a tüneteit.

Általában az ajánlott adagolás változik a különböző gyógynövények között. Fontos, hogy mindig kövessük a termékre írt utasításokat. Ezek az utasítások előírják, hogy pl. a szárított gyógynövényekből milyen mennyiséget, illóolajokból hány cseppet, vagy a gyógynövénykivonatokból milyen adagot milyen gyakorisággal és milyen hosszú ideig kell alkalmazni.

Alkalmazásuk során érdemes figyelembe venni azt is, hogy a gyógynövények előnyös hatásai idővel jelentkeznek, tehát nem érdemes azonnali eredményeket elvárni

Hogyan válasszunk minőségi gyógynövény termékeket a megfázás kezeléséhez?

A megfelelő gyógynövény-termékek kiválasztásakor számos tényezőt érdemes figyelembe venni. Főként azt, hogy a termesztés során nem használtak mérgező vegyszereket vagy mesterséges növekedési gyorsítókat, melyek veszélyeztethetik az emberi egészséget.

Keressük az olyan certifikációkkal rendelkező gyógynövény-termékeket, mint az EU Organikus tanúsítvány, Fair Wild vagy a Rainforest Alliance. Ezek a címkék bizonyítják, hogy a termék összetevőit fenntarthatóan termesztették és etikusan gyűjtötték be.

A legtöbb természetes gyógynövény könnyen értékét veszti, ha a szárítás, tárolás vagy feldolgozás nem megfelelő, így lehet, hogy a végtermék nem tartalmazza a várt hatóanyag mennyiségét.

Egyes gyógynövényeket frissen, míg másokat szárítva használunk fel. Az előrecsomagolt teafilterek kényelmes megoldást jelentenek, de gyakran kevésbé hatékonyak, mint a frissen főzött gyógynövényteák, mivel a gyógytea hatóanyagai az idő múlásával veszítenek hatékonyságukból. Ezért elmondható, hogy a frissen főzött teák erősebbek és hatásosabbak. 

Néhány gyógynövény allergiás reakciókat válthat ki, ezért mindig olvassa el a termék címkéjén található allergén-listát.

Források

  1. A Guide to Common Medicinal Plants
  2. Medicinal Herbs
  3. List of Herbs in the NLM Garden
2013-ban diplomázott mint gyógyszerész, érdekli a gyógyítás minden formája, legyen az gyógynövény vagy gyógyszer alapú. Célja, hogy segítse a páciensek gyógyulását és tájékoztassa az olvasókat a legfrissebb információkkal a portálon. Bövebben ITT.