Van megoldás a hajhullás ellen: belülről tápláldd, kívülről ápoldd és hálás lesz a hajad érte

A haj fejünk ékessége, éppen ezért sokak számára keserű szenvedés és kérdés, hogy mit is tehetne a hajhullás elleni küzdelemben. Ha a hajkoronát hajhullás veszélyezteti, ne töprengjünk,érdemes minél előbb figyelemmel gondozni és ápolni. Ehhez nyújtanak segítséget az alábbiakban felvetülő hajhullás ellen alkalmazott kezelések.

Mikor kóros a hajhullás?

A hajhullás kórosnak (kezelést igényel) tekinthető, ha a hajszálak elhullásának mértéke meghaladja a normálisnak tekintett átlagot (általában 50-100 hajszál), és ezt nem egyensúlyozza ugyanennyi új hajszál kinövése. Ha naponta több mint 125-150 hajszál hullik ki a fejből, akkor kórosnak minősül, és szakemberhez kell fordulni a hajhullás okának a felderítéséhez. Ha a szőrtüszők is elpusztulnak, kopaszság (alopecia) alakul ki.

kóros hajhullás

A hajhullás figyelmeztető jelei

Melyek lehetnek a hajhullás figyelemfelkeltő jelei? Fejbőrünket vizsgálva, az elválasztó rész kiszélesedése, foltokban jelentkező hajhullás vagy a teljes fejbőrt érintő egyenletes hajhullás mutató jeleit észlelhetjük.  A gyors és intenzív hajhullás következtében a fejbőrön kopasz foltok keletkeznek (foltos hajhullás), de kórosnak tekinthető az elhúzódó- több mint 3 hónapig tartó – hajhullás is.

A hajhullás okai

hajhullás jelei

A hajhullás többnyire a nőket érintő, gyakori probléma. Az Amerikai Dermatológiai társaság szerint az 50 év feletti nők legalább 50%-a hajhullással küzködik. A korhatár azonban nem az egyedüli szempont, a hajhullás hátterében kortól és nemtől függetlenül számos ok áll, mint pl.: stressz, krónikus fáradtság, genetikai hajlam, hormonális változások, vitamin és ásványi anyag hiány, terhesség/ szülés, rossz egészségügyi állapot, alkoholfogyasztás és dohányzás, bizonyos betegségek (pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, seborrheás dermatitisz, lupus, ekcéma, psoriasis,) vagy gyógyszerek (vérhígítók, koleszterinszint csökkentők, fogamzásgátlók) mellékhatása.

A hajhullás típusai

A hajhullás típusai több szempont szerint csoportosíthatók, ezek közül a leggyakoribbak:

  • Androgén hajhullás (androgén alopecia- férfiakat érintő hajhullás): gyakori hajhullás típus, többnyire férfiakat, ritkábban nőket érint. Androgén hormonok (mint pl. a tesztoszteron és az ösztrogén), közti egyensúly hiány okozza
  • Körülírt hajhullás (alopecia areata): hátterében autoimmun betegség áll, fokozott hajhullással jár az állkapocs, a fejbőr és a test bizonyos területein
  • Női típusú hajhullás: oka lehet terhesség, menopauza, pszichés állapot vagy a nem megfelelően kezelt haj
  • Trichotillománia: pszichológiai betegség, az érintettek tudatosan karcolják vagy húzzák ki a saját hajukat
  • Telogen effluvium: a haj átmeneti fázisaiban lévő hajhullás, amelyet gyakran fizikai és/vagy pszichológiai stressz okoz.
  • Seborrhoeás hajhullás: a fejbőr túlzott zsírosodása miatt a hajhagymák oxigénellátása gyengül, gyulladást, bőrpírt, viszkető fejbőrt és hajhullást idéz elő.
  • Szezonális hajhullás: évszakhoz köthető, téli, nyári, őszi hajhullás

Gyógyszerész szemmel: Mit tegyünk a hajhullás ellen?

A hajhullás kezelése a kiváltó ok felderítésében és ennek orvoslásában rejlik. Fontos a helyes táplálkozás megkezdése, a stresszcsökkentés és a hajhullást előidéző vitamin hiányok pótlása valamint a haj egészségét szolgáló tápanyagok bevitele a szervezetbe.

A hajhullás megelőzésében és kezelésében szerepet játszó vitaminok a következők:

  • B-vitaminok (B3, B5, B6 és B12 vitamin): hatékonyan csökkentik a hajhullást
  • C-vitamin: segíti a hajnövekedést
  • A-vitamin: támogatja a hajhullás megelőzését
  • E-vitamin: javítja a haj rugalmasságát és erősségét

Az omega 3 zsírsavak, és az ásványi anyagok (nyomelemek) bevitele is segíthet a hajhullás ellen: kalcium, cink, vas, szelén, jód, réz.

A haj egészséges struktúrájának fenntartásában alapvető szerepet játszik 2 fontos esszenciális aminosav. Mivel ezek a szervezetben elő nem állíthatók, szükségletüket kívülről kell biztosítanunk. A metionin és cisztein nevezetű aminosavak külön szereppel bírnak: előbbi részt vesz a keratin képződésben ami a haj vegyületének az alapja, utóbbi elősegíti a hajszálak regenerálódását (újraképződését).

A hajhullás gyógynövények erejével is jó eredménnyel enyhíthető. A haj egészségét szolgáló gyógynövények közé sorolható a szibériai ginzeng, a kínai csalán, a keserűfű, a kurkuma, a szőlőmag, bojtorján, nyírfalevél, a borsmenta és a zsálya. 

Ezeknek a növényeknek a közös tulajdonsága, hogy javítják a vérkeringést a fejbőrön. A jó vérkeringés táplálja a hajhagymákat, mivel a vér oxigént és tápanyagokat szállít a fejbőrbe.

hajhullás ellen tápanyagok

A hajhullás természetes gyógymódokkal nemcsak belsőlegesen, hanem külsőlegesen is hozzásegíthet a haj struktúrájának az erősítéséhez. Hatékony bedőrzsölők, pakolások hajhullás csökkentésére pl.: ginseng kivonat, citrom-méz-mandulaolaj keverék, ricinus olaj, koffein (hűtött szűrt kávé kivonat), diófalevél teája.

hajhullás kezelési módszerek

Amennyiben a fent említett módszerek nem hoznak hatékony eredményt, akkor a hajhullás gyógyszeres kezelésére kerülhet sor. Ezt a hajhullásra és fejbőr rendellenességeire szakosodott bőrgyógyászok, orvosok ajánlásával történik.

Hajhullás ellen alkalmazott hatóanyagok a következők lehetnek:

  • Minoxidil: helyileg alkalmazott szer, serkenti a hajnövekedést, és csökkenti a haj elvékonyodását, számos hajhullás típusban alkalmazható.

Lehetséges mellékhatások: ritka, de kipirosodott fejbőr és irritáció jelentkezhet, valamint az arcszőrzet növekedése is előfordulhat

  • Finaszterid: vényköteles, orális tabletta, főleg androgén hajhullás ellen

Lehetséges mellékhatások: ritka, erektilis diszfunkció, depresszió

  • Antiandrogének: vényköteles orális hormonális terápia

Lehetséges mellékhatások: szabálytalan menstruáció, álmosság

  • Kortikoszteroidok: vényköteles orális vagy helyi injekció formájában főleg autoimmun betegség eredetű hajhullás ellen

Lehetséges mellékhatások: fejbőr irritáció, kiütések, vörös vagy duzzadt arcbőr, a bőr elvékonyodása, immunrendszer gyengülése

  • Gombaölő gyógyszerek: a fejbőr gombás fertőzése (tinea capitis) esetén

Lehetséges mellékhatások: kiütés, hasmenés

  • Antibiotikumok: indokolt esetben, akár egyéb gyógyszerekkel társítva

Lehetséges mellékhatások: gyomor bélrendszeri panaszok, bélflóra felborulása, hasmenés

Alternatív kezelések is léteznek, melyek bevethetők a hajhullás ellen. Ilyenek pl.:

  • fizikai terápia: fejbőrmasszázs, akupunktúra, ultrahang
  • homeopátia
  • fitoterápia
  • lézeres terápia.
2013-ban diplomázott mint gyógyszerész, érdekli a gyógyítás minden formája, legyen az gyógynövény vagy gyógyszer alapú. Célja, hogy segítse a páciensek gyógyulását és tájékoztassa az olvasókat a legfrissebb információkkal a portálon. Bövebben ITT.