Az inzulinrezisztencia egy összetett szénhidrát anyagcserezavar. Kiindulópontja a szervezet sejtjeinek inzulinnal szembeni érzéketlensége, elégtelen hasznosítása, amely következtében többféle hormonális egyensúly borul fel. Ez olyan tünetekhez vezethet, mint a fáradtság, szomjúság, gyakori vizelés és a megmagyarázhatatlan súlygyarapodás.
Ebben az útmutatóban részletezzük az inzulinrezisztencia definícióját, jellemzőit és gyógyítási lehetőségeit.
Mi az inzulinrezisztencia?
A szervezet sejtjeinek a megfelelő működéshez táplálékra (glükóz) van szüksége. A sejtek, a cukrot csak inzulin jelenlétében képesek felvenni és energiává hasznosítani. Az inzulint a hasnyálmirigy termeli, amely segít szabályozni a véráramban lévő glükózt. Inzulinrezisztencia esetén azonban a sejtek (főleg az izomsejtek, zsírsejtek, májsejtek) nem reagálnak hatékonyan az inzulin jelzéseire (úgymondd rezisztenssé válnak az inzulinnal szemben), másrészt jóval több inzulinra van szükség a glükóz sejtbe juttatásához. Ez pedig a glükóz felhalmozódáshoz vezet a vérben.
A felhalmozódott glükóz szint a szervezetet fokozott inzulin termelésre serkenti. Ez a szapora termelés a sejtek kimerülésével és az inzulinérzékenység csökkenésével jár, miközben létrejön egy hormonháztartás zavar. Hiába van jelen az inzulin, a sejtek nem képesek azt hasznosítani.
Az inzulinrezisztencia kockázati tényezői közé tartozik az elhízás, a fizikai inaktivitás, valamint a finomított cukrokban és szénhidrátokban gazdag étrend. Ez súlygyarapodást és más egészségügyi állapotokat, például szív- és érrendszeri betegségeket okozhat.
Kiváltó okok
Az inzulinrezisztencia okai közé tartozik:
- az elhízás, inaktív életmód, kevés mozgás
- a genetikai hajlam,
- a szervezetben fennálló krónikus gyulladás,
- a hormonális egyensúlyhiány (Cushing-szindróma, akromegália, pajzsmirigy alulműködés),
- bizonyos gyógyszerek (szteroidok, egyes vérnyomáscsökkentők, HIV ellenes gyógyszerek),
- a helytelen táplálkozás és a nem megfelelő alvás.
Az elhízás, különösen a túlzott hasi zsírfelesleg, olyan gyulladáskeltő zsírsavakat szabadít fel, amelyek megzavarják az inzulin anyagcserét. A mozgásszegény életmód is elősegíti a súlygyarapodást és növeli az inzulinrezisztenciát. Ráadásul a genetika miatt egyeseknél nagyobb valószínűséggel alakulhat ki inzulinrezisztencia. További okok közé tartozik a krónikus gyulladás, a hormonális egyensúlyhiány, mint például a PCOS (policisztás ovárium szindróma), és bizonyos típusú gyógyszerek.
A túl sok finomított szénhidrát és cukros étel fogyasztása szintén inzulinrezisztenciához vezethet. Ennek oka, hogy ezek vércukorszint-emelkedést okoznak, és a szervezetnek több inzulint kell termelnie, hogy ezt kezelni tudja. Idővel a szervezet számára nehézzé válik az elegendő inzulin előállítása, és a sejtek érzéketlenné válnak.
A kutatások azt mutatják, hogy a minőségi alvás hiánya szintén hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához. Ez azért van, mert megzavarja a szervezet hormonális egyensúlyát, ami hatással van az inzulinérzékenységre.
Jellegzetes tünetek
Az inzulinrezisztencia különböző tüneteket okozhat, például fokozott éhségérzetet, fáradtságot és súlygyarapodást, különösen a has körül. Menstruációs zavarok, hajhullás és meddőséget. Magas vérnyomás, bőrpettyek, szőrnövekedés, sötét foltok a bőrön és hormonális egyensúlyzavarok is megjelenhetnek.
Nagyon fontos, hogy orvosi segítséget kérjünk, ha ezek a tünetek jelentkeznek. Az inzulinrezisztencia korai felismerése és kezelése megakadályozhatja, hogy súlyosbodjon, például a 2-es típusú cukorbetegség vagy a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához hasonlóan.
Kockázatai és veszélyei
Az inzulinrezisztencia komoly egészségügyi kockázatot jelent. Ez akkor következik be, amikor a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben, amely segít a vércukorszint szabályozásában. Ha nem működik hatékonyan az inzulin, a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe, ami magas cukorszinthez vezet. Ez hatással lehet az energiaszintre, és növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Az inzulin segít szabályozni a zsírraktározást és -lebontást. Ha azonban rezisztenssé válik, a felesleges zsír felhalmozódik a szervezetben. Ez magas vérnyomáshoz, szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet.
Amikor a szervezetben inzulinrezisztencia alakul ki, az egy ördögi kört hoz létre. Több inzulin termelődik, hogy megpróbálja ellensúlyozni a rezisztenciát. Ez az extra inzulin azonban fokozhatja a súlygyarapodást és az elhízást, a kóros koleszterinszint kialakulását.
Ráadásul a zsír felhalmozódhat az olyan szervek körül, mint a máj, a hasnyálmirigy és a szív. Ez a zsír hozzájárul a gyulladáshoz, és tovább zavarja a szervezet egyensúlyát. Ez nem alkoholos zsírmáj betegséghez, hasnyálmirigy-gyulladáshoz, a hasnyálmirigy túlterhelődéséhez vezethet.
A magas inzulinszint befolyásolhatja a teherbeesés folyamatát is. Ennek magyarázata abban áll, hogy a magas inzulinszint miatt megemelkedik a tesztoszteron (férfi hormon) termelés, miközben a petefészek petesejt termelése lelassul, a tüszőérés gátlódik, a menstruációs ciklusok hosszabbodnak, rendszertelenné alakulnak, ami nem előnyös a termékenységre nézve. Összességében elmondható, hogy a női hormon egyensúly (ösztrogén-progeszteron) felborul. Ez pedig hosszú távon meddőség állapotához vezethet.
Az inzulinrezisztencia összefügg a metabolikus szindrómával. Ez a kombinált állapot növeli a szívbetegségek és a stroke kockázatát.
Megelőzése
Az inzulinrezisztencia megelőzése vagy kezelése érdekében nagyon fontos az egészséges életmód fenntartása. Tornázzunk rendszeresen az inzulinérzékenység javítása és a testsúly kezelése érdekében. Emellett táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, sok teljes kiőrlésű gabonát, sovány fehérjét, gyümölcsöt, zöldséget és egészséges zsírokat tartalmazó étrenddel. Emellett gondoskodjunk az egészséges testsúly fenntartásáról és a stressz kezeléséről.
Az inzulinrezisztencia és a vele járó problémák, például a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatának csökkentése érdekében törekedni kell arra, hogy minél előbb bevessük az egészséges életmódot biztosító változtatásokat.
Étrendi változtatások
Az inzulinrezisztencia étrenddel történő javításához vegyük figyelembe az alábbi tanácsokat:
- Több teljes értékű élelmiszer, például gyümölcsök, zöldségek, gabonafélék és sovány fehérjék fogyasztása
- A feldolgozott élelmiszerek, a cukros italok és a finomított szénhidrátokat tartalmazó rágcsálnivalók korlátozása
- Egészségesebb zsírok választása, például avokádó, olívaolaj, diófélék és magvak
- Antioxidánsokat tartalmazó élelmiszerek, például bogyós gyümölcsök, sötétzöldek és színes zöldségek fogyasztása
- Étkezés közben figyeljünk oda, és vegyük észre az éhség és a jóllakottság jeleit
- Fontos a megfelelő hidratálás, elegendő vízfogyasztás
Ezek az étrendi változtatások pozitív hatással lehetnek az inzulinrezisztenciára. Az eredmények az egészségi állapottól és a genetikától függően változnak.
Az inzulinrezisztencia és a fizikai aktivitás fontossága
A testmozgás kulcsfontosságú az inzulinrezisztencia kezelésében. Fokozza az inzulinérzékenységet és kedvezően hat a vércukorszintre.
Íme néhány megerősítés ami alátámasztja a fizikai aktivitás hasznosságát
- A rendszeres testmozgás csökkenti az inzulinrezisztenciát azáltal, hogy növeli az izomsejtek glükózfelvételét
- A kocogás vagy a kerékpározás nagyszerű aerob gyakorlatok az inzulinérzékenység növelésére
- Az erőnléti edzés, mint a súlyemelés, izmot épít és segíti az inzulin hatását
Az aerob testmozgás és az ellenállóképességi edzés kombinációja hozza a legjobb eredményeket az inzulinrezisztencia kezelésében.
Törekedjen hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású aerob tevékenységre, valamint két erőnléti edzésre.
A legjobb, ha minden új edzésprogram megkezdése előtt egy egészségügyi szakemberrel tanácskozunk, hogy meggyőzödjünk annak biztonságosságáról és eredményességéről.
Kezelési módszerek
Az inzulinrezisztencia különböző módszerekkel kezelhető. Ezek célja az inzulinérzékenység javítása és a vércukorszint szabályozása. Íme négy megközelítés:
- Életmódbeli változtatások: kiegyensúlyozott étrend fogyasztása teljes kiőrlésű gabonafélékkel, sovány fehérjékkel, gyümölcsökkel és zöldségekkel. A feldolgozott élelmiszerek és a hozzáadott cukrok korlátozása. Testmozgás, például aerobik és erőnléti edzés.
- Gyógyszeres kezelés: Az egészségügyi szakemberek olyan gyógyszereket írhatnak fel, mint a metformin, tiazolidindionok vagy GLP-1 receptor agonisták.
- Súlykontroll: az egészséges testsúly megtartása. A felesleges testzsír leadása javíthatja az inzulinérzékenységet és csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
- Az alapbetegségek kezelése: PCOS vagy például alvási apnoe. Ezek kezelése az inzulinrezisztencia kezelése mellett előnyös lehet.
A kezelési tervek az egyéni szükségletektől függően változnak. Személyre szabott tanácsért forduljunk mindig egészségügyi szakemberhez.
Az inzulinrezisztencia kezelése fontos a cukorbetegséggel járó egészségügyi szövődmények megelőzése szempontjából.
Profi tipp: Az inzulinrezisztencia kezelésének kulcsa a következetesség. Állítsunk fel és kövessünk egy kiegyensúlyozott étkezésekkel és fizikai aktivitással járó rutint, hogy a vércukorszintet egyenletesen tartsuk..
A kezelés előnyei
Az inzulinrezisztencia kezelésének megvannak az előnyei! Ide tartozik az általános egészségi állapot javulása, a 2. típusú cukorbetegség megelőzése és a szervezet inzulinra adott válaszában bekövetkező pozitív változások.
Íme két kulcsfontosságú előny:
- Javuló vércukorszint-szabályozás: ha szabályozzuk a vércukorszintet, csökkennek a kiugró értékek és csökken a cukorbetegség szövődményeinek a kockázata.
- A szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentése: a testsúly, a koleszterinszint optimális értéke, a vérnyomás szabályozása javítja a szív egészségét.
Hosszú távú hatások
Az inzulinrezisztencia hosszú távon súlyos következményekkel járhat. Növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, mivel a sejtek kevésbé reagálnak az inzulinra.
Az inzulinrezisztencia miatt kialakuló krónikus gyulladás károsíthatja az ereket és elősegítheti a plakkok kialakulását. Ez korlátozza a véráramlást, és növeli a szívbetegség és a stroke állapotát.
Az inzulin kölcsönhatásba lép az étvágyat és az anyagcserét szabályozó hormonokkal is. Ha ez a kölcsönhatás megzavarodik, fokozódhat az éhségérzet és a sóvárgás. Ez megnehezíti a fogyást, az egészséges táplálkozás fenntartását és a testsúly kezelését.
Nem mindenki, aki inzulinrezisztenciában szenved, szembesül ezekkel a hosszú távú hatásokkal. De lényeges, hogy a problémát már korán kezeljük. Az életmódváltás, például a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott étrend hatékony stratégiák.
Gyógyszerész szemmel
Az életmódbeli változtatások – inzulinrezisztencia étrend, mozgásprogram- elkezdése mellett vannak olyan vitaminok, nyomelemek, gyógynövények amelyek bevitele hozzásegít az inzulinrezisztencia kezeléséhez.
A vitaminok közül a D-vitamin pótlásra jelentősen érdemes odafigyelni. Az inzulinrezisztencia mögött sokszor csökkent D-vitamin szint mutatható ki. De nemcsak hiány állapotban érdemes szedni a D-vitamint. A D-vitamin mint hormonszerű vitamin, szabályozza az inzulinszintet, növeli a sejtek receptorainak az inzulinérzékenységét, részt vesz a leptin nevű hormon termelésében ami a jóllakottság (teltség) érzet kialakulásáért felelős. Ilyen szempontból a D-vitamin szabályozhatja a sóvárgást, és hozzájárulhat az optimális testsúly fenntartásához is.
A D-vitamin ajánlott dózisa felnőttek részére inzulinrezisztencia esetében 1000-4000 N.E naponta, a várható hatás kb. 2-3 hónap elteltével érezhető.
A C-vitamin és E vitamin mint antioxidánsok növelhetik a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét, azonban inzulinrezisztenciában önmagukban alkalmazva hatásuk vitatott. Diabéteszes betegeknél a C-vitamin és E-vitamin pótláson alapuló tudományos kísérletek nem mutattak ki jelentős javulást.
Az inzulinrezisztenciában szenvedőknél, nemcsak D-vitamin hanem nagyon sok esetben magnézium hiány is fennáll. A magnézium, mint ásványi anyag szükséges a megfelelő glükóz hasznosításhoz és az inzulin jelátvitel megvalósulásához. Ezért a sejten belüli magnéziumhiányt kezelni kell, és a magnézium pótlást érdemes elkezdeni.
A Króm, egy olyan nyomelem ami szintén bizonyított klinikai kutatások alapján javítja az inzulinérzékenységet, egy fontos elem az inzulin aktivitás fokozásában. Különösen túlsúlyos egyéneknél, csökkenti az édes íz utáni sóvárgást, fokozza a teltségérzetet, csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú diabétesz kockázatát.
Mivel az étrendi króm rosszul szívódik fel, és az életkor előrehaladtával csökken is a szervezetben, tanácsos kívülről étrendkiegészítők formájában pótolni. A króm kiegészítés hatékony beviteli formája a króm-pikolinát melyből felnőtteknek a napi 200-1000 mikrogramm mennyiség javítja a vércukorszint szabályozást.
Az Inozitol, mint inzulin érzékenyítő tápanyag, jelentős mértékű javulást mutatott az inzulinrezisztencia csökkentésében a tudományos kísérletek alatt. A mio-inozitol tartalmú étrendkiegészítés és diéta kedvezően hatott a vérnyomás, koleszterin és triglicerid szint értékekre is, ami szintén előnyös tulajdonság.
Az inozitol egyébként a természetben is előforduló, B-vitaminok csoportjába tartozó, a sejtek strukturális eleme, melynek fő szerepe a sejten belüli kommunikáció, jelátvitel másodlagos hírvivő anyagként. Ha a mio-inozitolt választjuk pótlásként, a szervezetbe már biológiailag aktív formát viszünk be, ami már kész is a hatás kiváltására.
Az inozitol 9 ismert formában létezik, ezek közül a d-chiro-inozitol és a mio-inozitol a legstabilabb formák, ezeket találjuk sok étrendkiegészítő termékben is. A mio-inozitol javasolt adagja felnőttek részére napi 2000-4000 mg, általában por formájában kapható, vízben feloldva fogyasztható.
A mio-inozitol előnyös kombinációt az alfa-laktalbuminnal. Az alfa-laktalbumin fokozza a mio-inozit felszívódást, a biológiai hasznosulást (a tulajdonképpeni hatást), emellett enyhe gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik (interleukin-6, 2-es ciklooxigenáz elleni), ami előnyös tulajdonság, ha az inzulinrezisztencia kiváltó oka mögött valamilyen gyulladás alapú folyamat áll.
A közelmúltban több tanulmány is bizonyította, hogy bizonyos gyógynövények is jelentősen segíthetnek az inzulinrezisztencia mérséklésében, kezelésében.
Hatékony gyógynövények:
- Trigonella foenum-graecum – Görögszéna: képes csökkenteni a vércukorszintet, az inzulinszintet és a szérum trigliceridszintet, valamint növeli a HDL-koleszterinszintet. A sikeres vizsgálatokban az adagok napi 18-25 gramm közé tehetők, a por alakú készítmények, valamint a tea és az alkoholos kivonatok mind jótékony hatást mutatnak.
- Cinnamomum spp. – Fahéj: vércukorszint csökkentő és inzulinérzékenyítő hatású
- Vaccinium myrtillus- Áfonya: növeli az inzulinérzékenységet
Gyakori kérdések
Mi az inzulinrezisztencia?
Az inzulinrezisztencia olyan állapot, amikor a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra, a vércukorszint szabályozását segítő hormonra. Ez a rezisztencia megnövekedett vércukorszinthez vezet, és végül 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.
Melyek az inzulinrezisztencia jellemzői?
Az inzulinrezisztencia jellemzői közé tartozik a vér magas inzulinszintje, a megnövekedett derékkörfogat, az emelkedett triglicerid szint, az alacsony HDL-koleszterinszint és a magas vérnyomás. Ezek a jellemzők általában a metabolikus szindrómához társulnak.
Melyek az inzulinrezisztencia tünetei?
A gyakori tünetek közé tartozik a fáradtság, a fokozott éhségérzet, a gyakori vizelés, a túlzott szomjúság, a súlygyarapodás és a fogyási nehézségek. Egyes inzulinrezisztenciában szenvedő egyének azonban nem tapasztalnak észrevehető tüneteket.
Hogyan diagnosztizálják az inzulinrezisztenciát?
Az inzulinrezisztenciát általában vérvizsgálatokkal diagnosztizálják, amelyek az éhgyomri vércukorszintet, az éhgyomri inzulinszintet és a HbA1c-szintet mérik. További vizsgálatokat is végezhetnek, hogy kizárjanak más betegségeket.
Kezelhető-e az inzulinrezisztencia?
Igen, az inzulinrezisztencia kezelhető. A leghatékonyabb kezelési módszerek közé tartozik az életmódváltás, például a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend, a testsúlycsökkentés (túlsúly esetén) és az egészségügyi szakember által felírt gyógyszeres kezelés.
Vannak-e az inzulinrezisztenciához kapcsolódó szövődmények?
Az inzulinrezisztencia súlyos egészségügyi szövődményekhez vezethet, ha nem kezelik. Ezek a szövődmények közé tartozhat a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a zsírmáj betegség és nőknél a policisztás ovárium szindróma (PCOS).
Források
Role of vitamin D in Insulin resistance,https://www.hindawi.com/journals/bmri/2012/634195/
Effect of vitamins C and E on insulin resistance in diabetes: a meta-analysis study, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/eci.12534
Intracellular magnesium and insulin resistance, https://www.jle.com/fr/revues/mrh/e-docs/intracellular_magnesium_and_insulin_resistance__263229/article.phtml
https://diabetesjournals.org/care/article/33/12/2604/39258/Magnesium-Intake-in-Relation-to-Systemic
5 Evidence Based Health Benefits of Inositol, https://www.healthline.com/nutrition/inositol-benefits#TOC_TITLE_HDR_4
Effects of myo-inositol supplementation in postmenopausal women with metabolic syndrome: a perspective, randomized, placebo-controlled study,https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20811299/
Medicinal Plants and Phytochemicals Regulating Insulin Resistance and Glucose Homeostasis in Type 2 Diabetic Patients: A Clinical Review, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33861444/
A scientific review: the role of chromium in insulin resistance, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15208835/
Hozzászólás