A szemszárazság manapság már a lakosság akár 10-30%-át érintő szubjektív panasz. A tünetek lehetnek enyhe lefolyásúak, de kezeletlenül hagyva, a szem gyulladását is előidézhetik és mindenképpen negatívan befolyásolják a mindennapi teendőket. Ha nem kívánunk rögtön szemészeti vizsgálaton megjelenni, vagy patikai szerekhez nyúlni, érdemes kipróbálnunk és gyakorlatba helyeznünk az alábbi szemszárazság ellen házi gyógymódokat!
Pislogás
A szem rétegeinek épségét és egészségét a könnyfilm termelése biztosítja. Azonban az optimális könnytermelés mellett hasonló fontosságú a pislogás folyamata is.
A pislogás segíti a könny szétterülését a szaruhártyán, ezzel táplálja, nedvesen tartja,védi a szemfelszínt.
Ahhoz, hogy ez a feltétel teljesülni tudjon, percenként kb. 20-szor kellene pislognunk.
A folyamatos fókuszálással járó képernyők előtt töltött idő, a hosszas olvasás, tanulás, okos eszközök kezelése közben viszont a pislogási reflex gyakorisága jóval kisebb lesz. Az optimális 17-20 alkalom helyett csupán 2-5-10-szer pislogunk.
Ilyenkor a pislogás önkéntelen módon csökken, viszont a tudatos gyakori pislogás által nagy mértékben segíthetünk a szem nedvesítésében.
Megfelelő folyadékbevitel
A változatos és egészséges táplálkozás minden szempontból fontos,hiszen a szervezetbe jutó ásványi anyagok és vitaminok biztosítják a szervek működését, valamint elősegítik az elváltozások megelőzését. Igaz ez a száraz szem betegségében is.
A dehidratáció kihat a könny termelésére is, ezért a megfelelő hidratáltság fenntartása érdekében ajánlott a napi minimum 2 liter víz elfogyasztása.
Omega-3 zsírsav bevitel
Emellett érdemes figyelni az omega-3 zsírsavat tartalmazó élelmiszerekre, mivel ezek szemre gyakorolt pozitív hatása már tudományosan is kimutatott.
Az omega-3 beviteli források közé sorolhatók a halfélék- lazac, szardínia, tonhal- és az olajos magvak. Heti több alkalommal fogyasztott omega-3 zsírsavat tartalmazó étrend képes csökkenteni a száraz szindróma kialakulásának kockázatát.
Szünetek bevetése a képernyő használatkor
A digitalizált világunkban mára már szinte lehetetlen elkerülni a kék-fény terhelést és az okos eszközök, számítógép használatát. A számítógép előtt töltött irodai munka végzésekor a szem védelmének érdekében javasolt legalább 20 percenként szüneteltetni a képernyővel való érintkezést, de figyelni kell a képernyő előtt töltött olvasás, filmnézés idejére is. A szünetek beiktatása mellett, fontos az éjszakai pihenés ideje is, legalább 7-8 óra alvási óra.
Szemtorna, szemszárazság ellen házi gyógymódok egyike
Talán kevésbé ismert módszer, de hatékonynak minősül a szemszárazság és szemfáradtság ellen. Szemünk számára egyenlő mértékű közeli és távolra nézés gyakorlása lenne ideális . A modern életmódunk következtében korlátozódott a szabadban töltött tevékenységek gyakorisága, mely alkalmakor a távolra látás éppúgy igénybe vett mint a közelre látás.
Ezt az arányt egyszerű gyakorlatokkal a dolgozó szobában vagy irodában is javíthatjuk, ha a képernyő előtti munkát 20-30 perces szünettel megszakítjuk és szemtornát végzünk.
Ennek egyszerű lépései a következők:
- első lépésben dörzsöljük össze és melegítsük fel a tenyerünket, majd az orrot szabadon hagyva a nyitott tenyerünket helyezzük a becsukott szemekre
- vegyünk mély és lassú lélegzeteket, elmélyülve a sötétségben- ez az ingerhiány állapot lazítja és pihenteti a szemet és az agyat
- vegyük el a tenyereket nyissuk ki a szemünket és 10-15x ismétlődő fel-le, jobbra-balra mozdulatokat , átlós és körkörös mozdulatokat alkalmazzunk a torna közben. a nyolcas forma leírása szemünkkel javítja a mozgáskontrollt
- a szem fókuszálásához kövessük az ujjunk elmozdulását az orrunk hegyétől egy bizonyos távolságig, majd visszafele ismét az orrunk hegyéig
- befejezésképpen ismételjük meg az első lépést: dörzsöljük össze tenyerünket és pár másodpercig helyezzük a csukott szemekre.
Masszírozás
A szemtorna kiegészítő része is lehet, a szemhéj és a szemkörnyék gyengéd masszírozása javítja és növeli a helyi véráramlást. Végezhetjük az ujjhegyek segítségével vagy vattapálcával. A lényeg, hogy merőleges mozdulatokkal masszírozzuk át a szemhéj környékét és a szemhéj széleket. Az alsó szemhéj esetében alulról felfele, a felső szemhéj esetében felülről lefele haladó mozdulatokkal masszírozzunk a külső szemzugtól az orr irányába haladva. Ismételjük meg a folyamatot párszor.
Száraz levegő mérséklése párásítóval
A levegő páratartalmának ellenőrzése és megfelelő szinten tartása fontos szempont lehet szemünk egészségének megőrzésében is. Ha olyan helyiségben tartózkodunk melyben száraz a levegő, vagy légkondicionáló berendezés működik akkor ez nagy mértékben hozzájárulhat a szem kiszáradásához. A levegő ideális páratartalma 40-60% közötti, ezt az értéket párásító berendezés használatával lehet szinten tartani.
Szemhéj higiéné
A szemszárazság ellen házi gyógymódok egyik módja a szemhéj higiéné gyakorlása.
A szemszárazság enyhe tünetei közé tartozik az égő, szúró, viszkető száraz szem, idegen test érzete a szemben, a súlyosabb tünetek már a váladékozás megjelenését, a szemhéjszél gyulladását is jelenthetik.
Ilyen esetben elsődleges kezelési lehetőség a szemhéj és a szemhéjszéli higiénia, melynek kivitelezése egyszerű és otthon elvégezhető.
Ennek lépései a következők :
- Meleg vizes borogatás – tiszta, felforralt majd testhőmérsékletre visszahűtött steril müll-lapot használva, kímélő mozdulatokkal a szemhéjszéleken esetlegesen beszáradt és lerakódott váladékot fellazítjuk
- Masszázs, tisztítás – boorogatás után, megnedvesített vattapálcával átdörzsöljük, enyhe nyomással masszírozzuk a szemhéjszéleket, kiürítve ezáltal a pangó váladékot
Kontaktlencse helyes viselése
A kontaktlencse viselők esetében fontos szempont a lencséknek a megfelelő felhelyezése. A kontaktlencse viselése során kritikus fontosságú, hogy a lencse a megfelelő minőségű és mennyiségű könnyfilmben lebegjen. Ellenkező esetben, a lencse a szaruhártya felszínéhez dörzsölődhet, ami idegentest-érzést és esetlegesen szúró fájdalmat okozhat, valamint nyílt utat biztosít a kórokozóknak. A szaruhártya felszínének kis sérülése krónikus gyulladást eredményezhet, különösen, ha gyulladásos sejtek áramlanak a felszínre és krónikus gyulladást hoznak létre.
A kontaktlencsét viselők körében a száraz szem szindróma elkerülése végett ajánlott odafigyelni:
- a kontaktlencsék rendszeres és alapos tisztítására,
- a kontaktlencsék megfelelő nedvesen tartására, a tartósítószer mentes műkönnyek használata segítségével
- a gyakori lencsecserére.
A kontaktlencse viselőknél megfigyelték, hogy az átlagnál még kevesebbet pislognak, illetve az ők esetükben nem záródik teljesen a szemrés. Ennek következtében a könnyfilm szétterjedése a szemfelszínen nem tökéletes. Ezért körükben a gyakori pislogás méginkább fontos szükséglet, pislogás által növelhető a könnyfilm megfelelő szétterülése.
Gyógynövényes szemborogatás – csak óvatosan!
Jó néhány gyógynövényünk mint a kamilla, körömvirág gyulladáscsökkentő és nyugtató hatása miatt régóta ismert szer, sokan ajánlották a belőlük készült langyos tea oldatát kötőhártyagyulladás, szemgyulladás, árpa érlelésére szemborogatásként, kicsiknek nagyoknak egyaránt. Mára már ez a javallat megkérdőjelezhető, a nem megfelelő tisztasági fok és a kamilla esetében pl. éppen a szárító, allergizáló jelleg miatt nem mindenki ajánjla egyértelműen használatát.
Összegzés
A fenti praktikák egyszerűen bevethető segítségül szolgáló javaslatok, amelyek az enyhébb tünetek esetében jobbulást hozhatnak, azonban ha a szemszárazság ellen házi gyógymódok egyik módja sem bizonyul eredményesnek többszöri alkalmazás során sem, érdemes szemészeti szakemberhez fordulni részletes kivizsgálás és tanácsadás végett .