Szervezetünk bonyolult szervrendszerek hálozati egységéből épül fel. Ezek között szoros kapcsolat és együttműködés létezik, ez a harmonikus hálózat biztosítja az emberi test kiegyensúlyozott létét.
A betegségek kialakulásának okai számosak. Lehetnek genetikai, nemi, korból, életmódbeli szokásokból vagy környezeti ártalmakból, fertőzésekből adodóak. Súlyosságuk, kórlefolyásuk és kezelési irányelvük pedig a fertőzöttség mértékétől függ. Fontos, hogy szervezetünk gyengülésére utaló apró jeleire minél korábban figyeljünk, és további kivizsgálásokra szánjuk magunk, mert a korai fázisban felfedezett lappangó betegségek olykor sokkal könnyebben és hatékonyabban leküzdhetők. Másrészt, pedig ily módon megakadályozhatjuk a betegség előrehaladott fázisaiban adodó szövődmények fellépésének a kockázatait is.
A betegségek akár szerveket vagy szervrendszereket érintenek, többnyire kellemetlen panaszok és tünetek kísérete mellett alakulnak ki, ezáltal jelezve, hogy testünkben valami nincs rendben. Az alábbiakban levő folyamatosan bővülő rovatok témái egy-egy betegség kialakulásának a megértését, kezelési útmutatóját, vagy legújabb kutatási eredményeit ismertetik.
Ma már azt is tudjuk, hogy a teljes egészség és jólét alapfeltételeként nem csupán a testi, hanem a lelki oldal épsége is lényegesen fontos, sőt egyes esetekben a gyógyulás sikerességének az eléréséhez a kettő együtt kezelendő.